fot. PAP

OBWE podwoi liczbę obserwatorów na Ukrainie

Do końca listopada OBWE zwiększy dwukrotnie liczbę swych obserwatorów na Ukrainie; będzie ich 500 – zapowiedział na konferencji prasowej w Wiedniu szef misji OBWE na Ukrainie Ertugrul Apakan.

OBWE ma zamiar rozmieścić ogółem 500 obserwatorów w ciągu dwóch i pół miesiąca – powiadomił Apakan, wyjaśniając, że chodzi o więcej ludzi, większą mobilność i elastyczność w celu wspierania rozejmu i zapewnienia bezpieczeństwa po ukraińskiej stronie granicy.

„Monitorowanie zawieszenia broni to nowe zadanie” – powiedział szef misji obserwatorów OBWE na Ukrainie.

Organizacja ta otrzymała na początku roku mandat do działań na Ukrainie przewidujący wysłanie do tego kraju do 500 obserwatorów. Zaczęto w marcu od 20 obserwatorów, których liczba sięga obecnie 250.

OBWE planuje także w ciągu czterech najbliższych tygodni rozmieścić samoloty bezzałogowe do monitorowania rozejmu między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy – powiedział Apakan. Według niego ok. 400 osób będzie zaangażowanych we wsparcie logistyczne.

Zapowiedziane działania są częścią porozumienia podpisanego 5 września w Mińsku między Kijowem a prorosyjskimi rebeliantami. Władze Ukrainy twierdzą, że mimo obowiązującego od tego dnia rozejmu, zawieszenie broni jest nieustannie naruszane przez prorosyjskich separatystów wspieranych przez żołnierzy Federacji Rosyjskiej.

 

PAP

drukuj