fot. twitter.com

OBWE: Od początku roku w Donbasie zginęło 29 cywilów

Od początku roku w konflikcie w Donbasie na wschodzie Ukrainy zginęło 29 osób cywilnych – poinformował w piątek wiceszef działającej na Ukrainie Specjalnej Misji Monitoringowej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Alexander Hug.

„Od pierwszego stycznia do końca lipca nasi obserwatorzy potwierdzili 161 osób cywilnych, które ucierpiały w wyniku konfliktu. 29 osób zginęło, a 132 zostały ranne” – oświadczył.

Od 1 lipca w Donbasie, gdzie ukraińskie siły rządowe walczą z prorosyjskimi separatystami, obowiązuje rozejm, ogłoszony na czas żniw. W ocenie OBWE mimo, że ostrzały trwają, stopień przemocy jest mniejszy, niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

W ostatnim tygodniu na linii rozgraniczenia odnotowano jednak ponad 4 tysiące przypadków złamania ustaleń o zawieszeniu broni.

„Strony odmawiają wycofania jednostek i sprzętu (z linii rozgraniczenia), ponieważ nie są pewne, że przeciwna strona również to uczyni” – podkreślił Hug.

Konflikt w Donbasie wybuchł w 2014 roku, gdy wspierani przez Moskwę separatyści ogłosili tam powstanie dwóch tzw. republik ludowych: donieckiej i ługańskiej. Od tego czasu w regionie zginęło ponad 10 tysięcy osób.

PAP/RIRM

drukuj