OBWE: kluczem do stabilizacji demokratyczne wybory prezydenta

Kluczem do uregulowania kryzysu na Ukrainie są demokratyczne wybory prezydenckie 25 maja – oświadczył specjalny mediator OBWE, były wiceminister spraw zagranicznych Niemiec.

„Naszym głównym celem powinno być przeprowadzenie uczciwych i przejrzystych wyborów prezydenckich. Jesteśmy tutaj po to, by wspierać was w tym procesie i pomóc w doprowadzeniu tego kraju do Europy” – powiedział Wolfgang Ischinger podczas obrad okrągłego stołu jedności narodowej w Kijowie.

Niemiecki polityk poinformował, że ideę okrągłego stołu na Ukrainie popiera kanclerz Niemiec Angela Merkel. Ukraińscy politycy zwołali okrągły stół w związku z napięciem we wschodnich regionach kraju, gdzie władze walczą z uzbrojonymi separatystami prorosyjskimi, prowadząc przeciwko nim operację antyterrorystyczną.

Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog podkreśla, że choć to dobry krok, sytuacja Ukrainy nie ulegnie znacznej poprawie.

Mamy tu dwa wymiary, z jednej strony ów polityczny, który zapewne zakończy się sygnałem pozytywnym, potrzebnym, ale nieprzesądzającym o niczym szczególnym, bo stosunek Zachodu, który z radością powita wyraz konsolidacji ukraińskiego parlamentu i tak do państwa ukraińskiego jest deklaratywnie pozytywny zaś stosunek Rosji negatywny. Tak, więc ani jeden, ani drugi się nie zmieni. Jednak sama ta operacja parlamentarna, jakże potrzebna i pożyteczna nie będzie miała wpływu decydującego na dalszy bieg wydarzeń – powiedział dr Przemysław Żurawski vel Grajewski.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl