fot. wikipedia.org

Obserwatorium: ponad 30 zabitych w eksplozji składu amunicji w środkowej Syrii

W wyniku eksplozji składu amunicji na wojskowym lotnisku Asz-Szajrat w prowincji Hims w środkowej Syrii zginęło 31 bojowników syryjskich sił prorządowych – poinformowało w sobotę opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Przyczyny eksplozji nie są jasne – powiedział szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman. Według niego w grę wchodzi przypadkowa eksplozja lub błąd w sferze bezpieczeństwa. Liczba zabitych może jeszcze wzrosnąć, bo część rannych jest w stanie krytycznym; ilu jest rannych Rahman nie podał.

Oficjalna syryjska agencja prasowa SANA poinformowała jedynie o „pewnej liczbie zabitych”, sugerując, że eksplozję spowodował „błąd techniczny podczas transportu przestarzałej amunicji”.

Wojskowe lotnisko Asz-Szajrat uważane jest za jedno z najważniejszych w Syrii. Według Obserwatorium, w tamtejszej bazie wojskowej przebywają irańscy bojownicy sprzymierzeni z reżimem prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Na bazę lotniczą Asz-Szajrat w kwietniu 2017 roku spadło 59 amerykańskich pocisków rakietowych Tomahawk w odwecie za atak chemiczny w miejscowości Chan Szajchun, za który – według ekspertów ONZ – odpowiedzialny był reżim Asada.

 

RIRM

drukuj