Obowiązkowe szczepienia dla Ukraińców przybywających do Polski?

Ukraińcy, którzy przybędą do Polski będą najprawdopodobniej objęci obowiązkowymi szczepieniami. Taki pomysł rozważają polskie władze. O sprawie napisał dziennik „Rzeczpospolita”.

Z propozycji resortu zdrowia wynika, że szczepieniami objęci byliby nawet Ci, którzy przebywają w naszym kraju krócej niż trzy miesiące. Rozpatrywany jest także wymóg przedstawienia książeczki szczepień WHO przy wjeździe do Polski.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas wskazuje, że na Ukrainie na gruźlice zaszczepiono zaledwie połowę społeczeństwa. Tymczasem w Polsce jest 37,5 tys. studentów, a jeszcze więcej pracowników zza wschodniej granicy. Co więcej, wciąż przybywają nowi.

Poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, mówi, że należałoby porównać jak wyglądają szczepienia w obu krajach i podjąć odpowiednie kroki.

Oczywiście, że w ramach ochrony obywateli przed infekcjami czy epidemią należy również brać takie rozwiązanie jak obowiązkowość szczepień dla osób, które przebywają na terenie Polski przez długi czas, jak to jest w przypadku wielu obywateli Ukrainy, którzy u nas pracują. Potrzeba dokładnych danych i wtedy rzeczywiście bardzo możliwe, że będzie to właściwa decyzja – zaznacza Tomasz Latos.

Od 2019 r. zmieni się Kalendarz Szczepień Obowiązkowych. Szczepienie przeciw gruźlicy ma odbywać się przed wypisaniem nowonarodzonego dziecka do domu, jednak niekoniecznie 24 godziny od porodu.

Ponadto szczepienie przeciwko różyczce będzie odbywać się w 6. roku życia dziecka, a nie – jak jest dziś – 10. Niewykluczone też, że 19-latki, które ryzykują zakażenie ciąży będą doszczepiane.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl