Obowiązkowa rejestracja prywatnych żłobków

Minął trzyletni okres przejściowy i teraz prywatne żłobki muszą być wpisane do rejestru. Tylko w takich placówkach może być sprawowana opieka nad dziećmi do lat 3.

W okresie przejściowym właściciele żłobków i klubów dziecięcych mieli dostosować je do wymogów tzw. ustawy żłobkowej. Zmieniła ona zasady działania placówek, sprawujących opiekę nad najmłodszymi dziećmi.

Ustawa określa m.in. liczbę opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych, a także ich kwalifikacje. Jeden opiekun może sprawować opiekę nad maksymalnie ośmiorgiem dzieci.

Wymagania dotyczą również lokalu, w którym mieści się żłobek. Musi on posiadać co najmniej dwa pomieszczenia, w tym jedno przeznaczone na odpoczynek dla dzieci.

Po spełnieniu wymogów – właściciel placówki uzyskuje wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych prowadzonego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Poseł Maria Zuba z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny obawia się, że z powodu niewystarczającego wsparcia finansowego wiele żłobków zakończy działalność.

– Okres dojścia do tych parametrów i standardów jest zdecydowanie za krótki. Osoby, które pozakładały żłobki nie zdążyły jeszcze okrzepnąć a już okazuje się, że jest ostre zderzenie z faktem, że trzeba je zarejestrować. Z jednej strony to dobrze, bo wiemy że dziecko, które idzie do przedszkola jest bezpieczne. Jednak pomoc jaką te osoby otrzymały jest zdecydowanie za mała i obawiam się, że na nowo żłobki mogą zniknąć z naszych miast. Nie mogą one liczyć na pomoc samorządów – podkreśla poseł Maria Zuba.

W myśl ustawy żłobki i kluby dziecięce mogą tworzyć i prowadzić samorządy, osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl