fot. twitter.com/Jan34733995

Obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego

Zbliża się 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego, jednej z pięciu polskich insurekcji zakończonych sukcesem. Resort kultury wraz z Instytutem Śląskim zaprezentowały harmonogram obchodów towarzyszących rocznicy.

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. To jedno z tych wydarzeń, które wpłynęły na kształtowanie się granic Polski po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. W maju i kolejnych miesiącach odbędzie się szereg wydarzeń upamiętaniających powstanie i powrót części Górnego Śląska do Rzeczypospolitej. Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało m.in. film o Wojciechu Korfantym.

To także koncerty i konferencje. Od 25 kwietnia do 2 maja na Placu Piłsudskiego w Warszawie będzie można oglądać pokaz audiowizualny wyświetlany na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa. Obchody organizujemy pod hasłem „Śląsk Wspólna Sprawa” – mówił dr Bartosz Kuświk, szef Instytutu Śląskiego, pełnomocnik ministra kultury ds. organizacji uroczystości.

– Kulminacją obchodów będzie wizyta pana prezydenta Andrzeja Dudy na Górze Świętej Anny. Tam odbędą się centralne obchody rocznicy rozpoczęcia powstania. To nie będzie koniec. Prawie 100 imprez, które się odbędą, będą różnego kalibru od niewielkich spotkań w wąskim gronie (mamy nadzieję, że COVID-19 na to pozwoli) do wielkich pikników, które powinny odbyć się w drugiej połowie tego roku. To także konferencje naukowe czy koncerty – powiedział dr Bartosz Kuświk.

16 maja w amfiteatrze w Opolu zaplanowano koncert „Moja ziemio wyśniona”, który będzie można obejrzeć w internecie. Resort kultury zachęca, aby pamiętać o wywieszeniu na początku maja biało-czerwonej flagi.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl