NYT: Rosja wysyła do Syrii pociski przeciwokrętowe

Rosja dostarcza unowocześnione pociski przeciwokrętowe Jachont do Syrii – pisze w piątek „New York Times”. Gazeta komentuje, że świadczy to o sile rosyjskiego wsparcia dla syryjskiego reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

Powołując się na anonimowych przedstawicieli amerykańskich władz gazeta wyjaśnia, że Rosja już wcześniej wysyłała inną wersję tych pocisków do Syrii, ale te dostarczane ostatnio są wyposażone w unowocześniony radar, który sprawia, że są one skuteczniejsze.

W przeciwieństwie do pocisków rakietowych typu Scud i innych pocisków dalekiego zasięgu typu ziemia-ziemia, które siły Asada wykorzystywały przeciwko opozycyjnym bojownikom, dzięki systemowi Jachont syryjskie wojsko ma świetną broń służącą udaremnieniu starań międzynarodowych sił na rzecz wzmocnienia opozycji. Wśród tych starań „NYT” wymienia ewentualne nałożenie embarga morskiego czy ustanowienie strefy zakazu lotów.

Umożliwia to reżimowi powstrzymanie zagranicznych wojsk, które chciałyby zaopatrywać opozycję drogą morską lub chciałyby spełniać bardziej aktywną rolę, gdyby w którymś momencie wprowadzono strefę zakazu lotów – powiedział redaktor naczelny specjalizującego się w problemach obronności i wojskowości miesięcznika „Jane’s International Defense Review” Nick Brown. 

Doniesienia te pojawiły się w czasie, gdy Rosja i USA planują zwołać międzynarodową konferencję pokojową, której celem będzie zakończenie krwawego konfliktu wewnętrznego w Syrii. Oczekuje się, że odbędzie się ona na początku czerwca i że wezmą w niej udział przedstawiciele rządu Asada i syryjskiej opozycji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl