fot. TV Trwam News

NRL apeluje do premier o zainteresowanie sprawami ochrony zdrowia

Naczelna Rada Lekarska apeluje do premier Beaty Szydło o jej osobiste zaangażowanie w sprawy ochrony zdrowia. Zdaniem Rady, szefowa rządu powinna też podjąć dialog ze wszystkimi środowiskami, które są zainteresowane poprawą jakości ochrony zdrowia.

Samorząd lekarski podkreśla, że nakłady na zdrowie powinny wzrosnąć jak najszybciej do 6,8 proc. PKB. Deklaruje też chęć współpracy w przeprowadzaniu reform podnoszących poziom opieki zdrowotnej Polaków.

W polskiej służbie zdrowia jest wiele absurdów, a dotychczasowe działania rządu w tej sprawie są bezowocne – mówi Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

– Nie widać zmniejszenia obciążeń szpitali, nie widać znacząco lepszej opieki onkologicznej, a przede wszystkim nie widać żadnego postępu w sieci szpitali. (…) To wszystko stanęło u podstaw apelu do pani premier, aby jednak osobiście zaangażowała się w tę najważniejszą dla Polaków sprawę, jaką jest ich zdrowie. Również nasza Naczelna Rada zwróciła uwagę pani premier, że racjonalizacja, poprawa efektywności pracy lekarzy powinna stanąć u podstaw reformowania ochrony zdrowia – podkreśla prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Wcześniej Rada wystosowała też apel do lekarzy. Zwracała się w nim, aby ograniczyli oni pracę maksymalnie do 48 h w tygodniu.

Apel – jak podkreślono – podyktowany był m.in. troską o jakość udzielanych pacjentom świadczeń zdrowotnych.

Zapowiedzi, iż lekarze będą pracować mniej, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł odebrał jako „uderzenie w podstawy etyki lekarskiej”.

W ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja Zdrowia zaaprobowała rządowy projekt zakładający stopniowy wzrost nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB w 2025 r. Według Ministerstwa Zdrowia w ciągu 10 lat do systemu trafi dodatkowe ponad 500 mld zł.

RIRM

drukuj