Warszawa: rusza proces przeciwko Grupie Volkswagen Polska

W Warszawskim Sądzie Okręgowym odbędzie się dziś pierwsza rozprawa przeciwko spółkom Grupy Volkswagen w Polsce w związku z aferą spalinową. Pozew zbiorowy złożyło pięćdziesięcioro poszkodowanych. Wspiera ich stowarzyszenie „Stop VW”.

Osoby, które domagają się odszkodowania, działają w imieniu kilku tysięcy pokrzywdzonych. Reszta ma dołączyć do nich po pozytywnym rozstrzygnięciu sprawy przez sąd okręgowy. Wówczas to wartość roszczeń sięgnie 100 mln zł.

Mecenas Konrad Kacprzak, wiceprezes Stowarzyszenia „Stop VW” powiedział, że niemiecki koncern sprzedał w Polsce ponad 200 tys. pojazdów z silnikiem, który przekracza normy emisji spalin. Auta przeszły proces homologacji, ponieważ miały wadliwe oprogramowanie.

– W Polsce poszkodowani domagają się odszkodowań, ponieważ Volskwagen reklamował te samochody jako ekologiczne, spełniające wszelkie normy, w tym normę Euro 5, i chcą aby samochody te były zgodne z polskim prawem i normą. Jednocześnie chcą, aby zostały zachowane możliwości techniczne samochodu, aby zużycie paliwa było w takim natężeniu, w jakim przedstawiał to VW, żeby silnik pracował w takim stopniu, w jakim to było reklamowane. To jest możliwe tylko poprzez naprawę, która kosztuje właśnie 30 tys. zł – stąd wysokość tego odszkodowania – zaznaczył prawnik.

Niemiecki producent aut broni się, używając m.in. argumentów o prowadzonej akcji serwisowej, jednakże jest ona prowadzona bardzo opieszale. Według producenta wymianie oprogramowania poddano do tej pory niecałe 30 proc. pojazdów. Ich właściciele skarżą się na różnego rodzaju problemy.

Afera wybuchła w 2015 r. i dotyczy samochodów Grupy VW wyprodukowanych w latach 2008-2016. Każdy posiadacz takiego auta może je sprawdzić na stronie www.stopvw.pl wpisując swój numer VIN.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl