fot. flickr

Nowy system alarmowania przeciwpowodziowego

O potencjalnym zagrożeniu powodziowym dowiemy się z SMS-a bądź drogą elektroniczną. Będzie to możliwe dzięki Informatycznemu Systemowi Osłony Kraju. Przedstawiciele Wód Polskich oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaprezentowali innowacyjny system ISOK.

Przedstawiciele Wód Polskich oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaprezentowali ISOK. To innowacyjny system, który ma zwiększyć bezpieczeństwo Polski w obszarze zagrożeń naturalnych. Projekt posiada kilkadziesiąt produktów i funkcji.

Wkraczamy w XXI wiek, jeśli chodzi o zarządzanie ryzykiem powodziowym oraz całą gospodarką wodną w Polsce – podkreślił prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

– Będziecie Państwo, jako obywatele, informowani o ewentualnym ryzyku powodziowym drogą elektroniczną, SMS-em. Będziecie mogli Państwo zajrzeć na portal internetowy, w którym znajdzie się szereg informacji dotyczących ryzyka powodziowego – potencjalnego, jak również bieżącego. Będziecie mogli Państwo składać wszelkie wnioski o wydanie decyzji i innych informacji. Wody Polskie, mam taką nadzieję, przejdą za chwilę na elektroniczny obieg dokumentów i elektroniczną działalność – zaznaczył Przemysław Daca.

Z ISOK będą mogły korzystać samorządy, centra zarządzania kryzysowego i obywatele. By otrzymać wiadomość z ostrzeżeniem, będzie trzeba się zarejestrować i podać numer telefonu.

Prace nad systemem rozpoczęto w 2010 roku. Wartość całego projektu to blisko 300 mln zł.

RIRM

drukuj