Nowy prezydent Warszawy nie wykluczył podwyżek za wywóz śmieci

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie wykluczył podwyżek cen za wywóz śmieci. Podrożeć mogą też bilety komunikacji miejskiej.  Odpowiedzialność za to, polityk Platformy Obywatelskiej próbuje przerzucać na rząd.

W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, Rafał Trzaskowski oskarżył Ministerstwo Środowiska, że robi wszystko, by utrudnić stolicy uporanie się ze śmieciowym problemem. Wskazał przy tym na zapowiedzi zamykania w województwie instalacji odbierających śmieci bez żadnego powodu.

Polityk poinformował, że powołał zespół, który zajmie się tym, aby od 1 stycznia śmieci mogły być wywożone na „specjalnych zasadach”.

Warszawski radny z Prawa i Sprawiedliwości Sebastian Kaleta zwrócił uwagę, że większość miast już stosuje nowy system odbioru śmieci, a stolica Polski nadal nie jest przygotowana. Jako absurdalne radny określił zarzuty Rafała Trzaskowskiego pod adresem rządu.

– Miasto Stołeczne Warszawa jest zobowiązane, by przygotować się zarówno od strony logistycznej, jak również pilotować uzyskanie stosownych pozwoleń. Nie minister środowiska wydaje pozwolenia, tylko marszałek województwa, który jest politykiem PSL-u. Zatem Rafał Trzaskowski prawdopodobnie przewiduje iż od pierwszego stycznia będą gigantyczne problemy z odbiorem śmieci i próbuje przerzucić odpowiedzialność na rząd, który tylko i wyłącznie musiał zastosować przepisy prawa unijnego w zakresie nowych zasad segregacji odpadów. Jednocześnie zapowiedź podwyżek za odbiór odpadów jest o tyle skandaliczna, że Rafał Trzaskowski kompletnie nie mówił nic na ten temat w kampanii wyborczej, a projekt budżetu już uwzględnia te podwyżki – przypomniał radny PiS.

W stolicy od 1 stycznia ma obowiązywać nowy system śmieciowy, zgodny z rozporządzeniem ministra środowiska z lipca 2017 r. Odpady mają być zbierane w podziale na pięć, a nie na trzy frakcje, jak to jest obecnie.

W celu dostosowania się do nowych regulacji miasto rozpisało przetarg, który oprotestowały firmy biorące w nim udział. Nowe oferty miały zostać otwarte 4 grudnia jednak termin został przesunięty na 10-tego grudnia.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl