fot. PAP/Darek Delmanowicz

Nowe wytyczne dot. zwiększonej funkcji społecznej lasów

Na konferencji prasowej wiceministra klimatu i środowiska poznaliśmy nowe wytyczne dotyczące zwiększonej funkcji społecznej lasów. Chodzi o obszary leśne w miastach i na ich obrzeżach.

Wytyczne zakładają odejście od zrębów zupełnych w miastach i na ich obrzeżach, czyli od wycinania jednym cięciem wszystkich drzew drzewostanu dojrzałego. Jak informują Lasy Państwowe, chodzi o lasy społecznie użyteczne, czyli ważne dla lokalnej społeczności. W skali kraju jest to kilkaset tysięcy hektarów. Decyzje dotyczące specjalnej ochrony takich obszarów będą podejmowane w ramach konsultacji między leśnikami i samorządami, także na najniższym poziomie – czyli np. radą dzielnicy.

Ponadto mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje propozycje uzupełnienia leśnej infrastruktury m.in. o miejsca do biwakowania oraz elementy edukacyjne – mówił Edward Siarka, wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa.

– Mówiąc podmiejskie lasy, mamy na myśli wszystkie lasy znajdujące się w sąsiedztwie wielkich aglomeracji oraz na terenach uzdrowiskowych. To także lasy w miejscach uznawanych za atrakcyjne przez Polaków oraz tam, gdzie jest bogata infrastruktura turystyczna – wyjaśnił wicemin. Edward Siarka.

Dodatkowym aspektem związanym ze zwiększoną funkcją społeczną lasów jest ochrona leśnej bioróżnorodności, m.in. w zakresie dbałości o gatunki rodzime. Nowe wytyczne mają się przełożyć na plany urządzania lasów, które są przygotowywane w perspektywie dekady.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl