PAP/Andrzej Grygiel

Nowa wieża kontroli lotniska Katowice-Pyrzowice

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zaprezentowała nową wieżę kontroli lotniska Katowice-Pyrzowice. To najwyższa i najnowocześniejsza wieża kontroli lotniska w kraju oraz jedna z najnowszych tego typu w Europie. 

Kiedyś mówiono, że jesteśmy prowincją w obszarze portu lotniczego. Teraz to ekstraklasa – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Mamy najnowocześniejsze instalacje, nie tylko w Polsce, nie tylko w Europie, ale i na świecie. Nie boję się tego powiedzieć. Panie prezesie, panie ministrze – zwracam się do pana ministra Wilda, który bezpośrednio nadzoruje pion transportu lotniczego – gratuluję – mówił Andrzej Adamczyk.

Jesteśmy liderem i to można powiedzieć z dumą – podkreślał wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild – bo w polskim sektorze lotniczym dzieje się naprawdę wiele.

– Mamy najagresywniejszą linię lotniczą w Europie. Otwierajacą największą liczbę połączeń, najszybciej zwiększająca liczbę przewożonych pasażerów i swoje dochody – powiedział Mikołaj Wild.

Do tego również mamy najefektywniejsze służby nawigacyjne w Europie. A to pozwala patrzeć w przyszłość.

– W 2027 roku zadziwimy świat, kiedy pierwszy statek lotniczy oderwie się od pasa startowego Centralnego Portu Komunikacyjnego, na którym będzie wykonana wieża, mam nadzieję jeszcze ciekawsza i jeszcze bardziej imponująca, nie tylko pod względem architektonicznym, ale także jej zawartości – akcentował minister Andrzej Adamczyk.

To dopiero będzie. Wczoraj zachwyciła jednak wieża, która już jest i ma 46 metrów wysokości.

– Każda nowa inwestycja, inwestycja w infrastrukturę, w nową technologię ten poziom bezpieczeństwa znacznie podnosi i tak jest też w tym przypadku – zaznaczył Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

To obecnie największa i najnowocześniejsza wieża kontroli lotniska w kraju oraz jedna z najnowszych tego typu w Europie. Obiekt o powierzchni niespełna 2 tysiące metrów kwadratowych mieści wiele pomieszczeń. Wśród nich jest między innymi  pomieszczenie ze stanowskami kontroli lotniska oraz kontroli zbliżania zarówno dla portu w Katowicach, jak i w Krakowie.

– Niedawno symbolem Katowic były wieże szybów górniczych. Dzisiaj wierzymy, że ten krajobraz, tę wieżę, którą państwo widzicie, będzie i stanie się elementem stałego wizerunku Katowic i katowickiego portu lotniczego –mówił Janusz Janiszewski, p.o. prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Koszt inwestycji to ponad 25 milionów zł. Nową wieżę kontroli lotniska Katowice – Pyrzowice zaprezentowano w Międzynarodowym Dniu Kontrolera Ruchu Lotniczego.

– Niech dobry Bóg sprawi, abyście zawsze byli wypoczęci nie tylko w fizycznie, ale i psychicznie. W sytuacjach, kiedy trzeba będzie podejmować bardzo trudne i odpowiedzialne decyzje – bo coś się złego będzie dziać – niech was wspiera w mądrych radach. Tak, byście każdy statek powietrzny i wszystkich pasażerów na ziemię w zdrowiu, w szczęściu sprowadzili – powiedział ks. bp Grzegorz Kasak, ordynariusz diecezji sosnowickiej.

Życzenia w formie listu przekazał również prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Proces uruchamiania i testowania nowej wieży potrwa jeszcze kilka miesięcy.

TV Trwam News

drukuj