fot. PAP/Art Service 2

Nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dr. Jana Sehna

Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dr. Jana Sehna w Krakowie będzie miał nową siedzibę. Decyzję w tej sprawie podjął resort sprawiedliwości. Przedstawiciele ministerstwa zatwierdzili dziś także program finansowy dotyczący rozbudowy instytucji. Na ten cel przeznaczone będzie 150 mln złotych.

Michał Woś, wiceszef resortu sprawiedliwości, tłumaczył na konferencji prasowej, że obecna siedziba Instytutu nie wystarcza do sprawnego funkcjonowania w systemie polskiego sądownictwa. Jak mówił, podjęta decyzja kończy etap uzgodnień ministerialno-instytucyjnych i rozpoczyna etap inwestycyjny.

Od dzisiejszej decyzji możliwe już są wszelkie procedury budowlane, czyli przetarg na dokumentację, przetarg na budowę nowego budynku przy ul. Śniadeckich 12 w Krakowie. Budynek będzie miał 10 tys. metrów, czyli można powiedzieć drugie tyle, czym Instytut obecnie dysponuje. Z pewnością warunki łącznie z nowoczesnymi laboratoriami, łącznie z najnowocześniejszym sprzętem pozwolą jeszcze bardziej usprawniać wymiar sprawiedliwości właśnie w tym kluczowym zakresie. Będą pomagać prokuraturze, policji i innym instytucjom w tej niezwykle ważnej roli związanej ze ściganiem przestępców i zwalczaniem przestępczości – podkreślił Michał Woś.

[Instytut Ekspertyz Sądowych] to główna państwowa instytucja zajmująca się opiniowaniem dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości, prowadzeniem badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych oraz szkoleń z zakresu nauk sądowych. Przedstawiciele resortu sprawiedliwości wskazują, że jego rozbudowa jest ważna w kontekście reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych ma być oddana do użytku za 5 lat.

RIRM

drukuj