By Kjetil Ree - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9983009

Norwegia: Interwencja ambasady RP ws. „Polaków kolaborujących z nazistami”

Ambasada RP w Oslo interweniowała w związku z artykułem norweskiego portalu Document.no, w którym napisano, że „współpraca Polaków z nazistami podczas Holokaustu jest faktem”. Portal zamieścił list od polskiej placówki dyplomatycznej.

„Nazistowskie Niemcy są całkowicie odpowiedzialne za powstanie obozów koncentracyjnych i zagłady (…). Polska była jednym z niewielu krajów w okupowanej Europie, w których za pomoc Żydom groziła śmierć (…). Polacy stanowią najliczniejszą grupę narodowościową, ok. 6,7 tys. osób, wśród osób uhonorowanych za ratowanie Żydów przez izraelski Instytut Yad Vashem tytułem >>Sprawiedliwy wśród Narodów Świata<<„ – wskazała w liście do norweskiej redakcji I radca ambasady RP w Oslo Małgorzata Cichucka.

Według niej autor artykułu, wskazując Polaków jako współodpowiedzialnych za zbrodnie niemieckich nazistów, „jest daleki od faktów historycznych”. Jednocześnie – jak pisze przedstawicielka ambasady – nie znaczy to, że w tamtych czasach nie było Polaków, którzy za pieniądze, żywność czy możliwość przeżycia byli skłonni zabić lub donieść nazistom o ukrywających się Żydach lub Polakach.

„Ważne jest, by dostrzec prawdziwe proporcje” – podkreśliła Małgorzata Cichucka.

Odpowiedź polskiej ambasady dostępna jest na głównej stronie portalu Document.no, a tekst został zilustrowany zdjęciem papieża Franciszka w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Jak przekazała PAP Małgorzata Cichucka, polska ambasada w Oslo domaga się od autora artykułu także usunięcia z tekstu kontrowersyjnych określeń.

Tematem artykułu, którego autorem jest twórca portalu Document.no Hans Rustad, jest przygotowywana nowelizacja ustawy o IPN.

W listopadzie ub. roku ambasada RP w Oslo interweniowała w związku z niewłaściwymi sformułowaniami dotyczącymi Polski, jakie pojawiły się na portalu internetowym norweskiego nadawcy publicznego NRK.

W artykule opublikowanym w związku z 75. rocznicą deportacji ponad 700 norweskich Żydów do niemieckich obozów redakcja NRK napisała m.in., że Żydów wysyłano do Polski na pewną śmierć oraz że obóz Auschwitz w 1942 roku znajdował się na terenie państwa polskiego.

W Norwegii rzetelnością mediów zajmuje się Norweska Rada Etyki Mediów. W 2015 roku organ ten za sprawą interwencji polonijnego dziennikarza rozpatrywał sprawę publikacji w jednej z norweskich lokalnych gazet określenia „polski obóz koncentracyjny”. Rada Etyki Mediów orzekła wówczas, że sformułowanie to nie narusza zasad etycznych, a norweska redakcja postąpiła właściwie, publikując sprostowanie. Skarżący domagał się stanowiska Rady, gdyż wyjaśnienie gazety uznał za zdawkowe.

PAP/RIRM

drukuj