Niższe emerytury?

Już niedługo możemy mieć problem z udowodnieniem okresu opłacania składek na ZUS, przez co zmniejszy się nasza emerytura. Powód – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski podpisał 15 maja rozporządzenie ws. likwidacji archiwum w Milanówku, do którego trafiały archiwa likwidowanych firm i zakładów pracy.

Można było tam odnaleźć kartotekę płacową i dokumentację osobową. O sprawie napisał jeden z dzienników.

Dokumenty do tej pory przechowywane w Milanówku mają trafić do jednostki, która dopiero ma powstać – do Archiwum Państwowego w Warszawie. Nowa jednostka będzie jednak je gromadzić tylko w przypadku stwierdzenia przez sąd niemożności opłacenia ich dalszego przechowywania.

Poseł Barbara Bartuś, członek Sejmowej Komisji Polityki Społecznej, nie ukrywa swojego zaskoczenia całą sytuacją. Podkreśla, że decyzja jest niezrozumiała. Polityk przypomina, że dawniej okres przechowywania dokumentacji faktycznie był krótki, a pracownicy mieli problemy z udowodnieniem okresów składkowych i dlatego wydłużono ten termin.

– Pracowałam w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, stąd wiem jak trudno było zgromadzić dokumenty do przyznania emerytury; jak pracownicy poszukiwali tych dokumentów po całym kraju, kiedy firmy poupadały. Już wcześniej był problem z przechowywaniem, ponieważ istniała kwestia odpłatności. Teraz państwo znowu odwraca się do obywatela, mówi że ich nie obchodzi przyszła emerytura tych, którzy pracowali dla Polski, którzy budowali ten kraj. Często są to osoby, które przepracowały wiele lat – powiedziała poseł Barbara Bartuś.

Poseł zapowiedziała przygotowania interpelacji poselskiej w tej sprawie.

RIRM

drukuj