fot. pixabay.com

NIZP-PZH: W lutym ponad 800 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) podał, że w lutym zarejestrowano w Polsce ponad 800 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W obecnym sezonie epidemiologicznym to już ponad 2,5 mln przypadków.

W Polsce grypa charakteryzuje się największą umieralnością wśród osób zarażonych wirusami.  Od początku trwającego sezonu grypowego (1 września) liczba zgonów z powodu tej choroby wyniosła 36; tylko w lutym zanotowano ich 23.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że od 1 do 29 lutego stwierdzono łącznie 821 653 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W tym samym okresie wystawiono 5596 skierowań do szpitala (od początku sezonu epidemiologicznego – 11 776). Największa zapadalność na grypę występuje w województwach: pomorskim, wielkopolskim i mazowieckim.

Jak rozpoznać grypę?

Według danych NIZP-PZH grypa od wniknięcia wirusa rozwija się w ciągu 18-72 godzin i trwa 7 dni, o ile nie dojdzie do powikłań. Jej objawami są: wysoka gorączka (powyżej 38 stopni C), złe samopoczucie, ogólne rozbicie organizmu. Występują również: ból głowy, mięśni i stawów, kaszel, ból gardła czy duszności. Dorosły może zakażać wirusem grypy inne osoby od 3 do 5 dni, natomiast dziecko – nawet przez tydzień. W przypadku wystąpienia objawów konieczna jest wizyta u lekarza.

Zapobieganie grypie

NIZP-PZH podaje, że najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirus grypy są szczepienia. Są one szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca szczepienia w szczególności: kobietom w ciąży, dzieciom w wieku 6-59 miesięcy, osobom starszym, osobom przewlekle chorym oraz pracownikom służby zdrowia. Bardzo ważne jest także przestrzeganie higieny mycia i dezynfekcji rąk oraz zakrywanie ust i nosa w czasie kichania lub kaszlu. W sezonie grypowym należy unikać przebywania w pomieszczeniach o dużym zagęszczeniu ludzi. W miejscach publicznych i środkach transportu nie zaleca się zbędnego dotykania powierzchni elementów ich wyposażenia. W czasie choroby ryzyko rozprzestrzeniana się jej zmniejszymy pozostaniem w domu do momentu wyleczenia.

W poprzednim sezonie grypowym, od 1 września 2018 r. do 7 kwietnia 2019 r., odnotowano 3,7 mln zachorowań z powodu grypy. Liczba zgonów była największa od ponad pięciu lat, zarejestrowano 143 przypadki śmiertelne.

 

Klaudia Nowakowska/Ostrzegamy.online/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl