Nigeria/ONZ wstrzymuje akcję humanitarną po ataku na konwój z pomocą

Po czwartkowym ataku dżihadystów z Boko Haram na konwój z pomocą humanitarną ONZ, w którym pięć osób odniosło rany, UNICEF zdecydował o czasowym zawieszeniu działalności w północno-wschodniej Nigerii. Kolumna samochodów wracała z obozu dla uchodźców w Bamie.

Ciężarówki zmierzające do stolicy regionu Borno – Maiduguri były eskortowane przez żołnierzy armii nigeryjskiej. Dwóch żołnierzy odniosło rany. Wśród rannych jest również pracownik ONZ oraz przedstawiciel Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.

Wcześniej w tym tygodniu samochód organizacji Lekarze bez Granic (MsF) o mały włos nie wjechał na minę pozostawioną na drodze. Zdaniem rzecznika nigeryjskich sił zbrojnych płk. Sani Kukaszeki Usmana w obu przypadkach dżihadyści przygotowali zasadzki, aby zaatakować samochody wiozące pomoc.

Konwoje z międzynarodową pomocą humanitarną starają się od pewnego czasu dotrzeć do obozu dla uchodźców w Bamie w północnej Nigerii, gdzie zmarło już ponad 1200 uciekinierów, w tym – 500 dzieci. Ludzie ci schronili się tam w obawie przed Boko Haram. W ostatnim miesiącu odnotowano tam rekordową liczbę 200 zmarłych z głodu – podała w czwartek organizacja Lekarze bez Granic.

Dopiero we wtorek pierwszemu z konwojów udało się dotrzeć do obozu w Bamie, gdzie przebywa ok. 24 tys. uciekinierów, w tym 15 tys. dzieci. Dotarcie do obozu jest utrudnione faktem, że w przygranicznym stanie Borno, gdzie obozowisko jest zlokalizowane, działa silne zgrupowanie bojowników z Boko Haram.

Założona w 2002 roku organizacja Boko Haram morduje zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów, którym zarzuca nieprzestrzeganie prawa islamskiego – szariatu.

Wiosną ub.r. Boko Haram złożyło hołd i ślubowało wierność swoim zwierzchnikom z bliskowschodniego Państwa Islamskiego (IS). W ciągu ostatnich siedmiu lat w wyniku rebelii Boko Haram w Nigerii i przygranicznych krajach zginęło już ok. 20 tys. osób, a ponad 2 mln stało się uchodźcami.

Nigeryjska armia wspierana przez wojska sąsiednich krajów odzyskała już większość terytorium kontrolowanego wcześniej przez terrorystów z Boko Haram. Jednak organizacja wciąż przeprowadza krwawe zamachy terrorystyczne.

PAP/RIRM

drukuj