Gra o eliminację Lux Veritatis

Mamy do czynienia z grą pozorów, aby zablokować dostęp TV Trwam do miejsca na pierwszym cyfrowym multipleksie – stwierdził Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu.

Piotr Andrzejewski odniósł się do informacji, że oprócz katolickiej TV Trwam o kanał o charakterze społeczno-religijnym wnioskuje również internetowa Boska TV a także Spółka Platformy Mediowej Point Group, Media Works S.A. Warto zauważyć, że do tej spółki należy m.in. wydawca Tygodnika „Wprost”, który słynie z atakowania Kościoła a także mediów katolickich Radia Maryja.

 Nie ma możliwości, żeby podszywać się pod program społeczno-religijny, w zakresie, w którym ci, którzy ubiegają się o to miejsce nie reprezentują programów autentycznie religijnych. Jest to tylko gra, która ma na celu wyeliminowanie Lux Veritatis jako najbardziej uprawnionego podmiotu do zajmowania tego miejsca na multipleksie. Ma za sobą wsparcie systemu prawnego obowiązującego w Polsce i około 2,5 miliona ludzi, którzy chcą ten program mieć jako swój własny  – powiedział Piotr  Andrzejewski.

Sędzia dodaje, że widoczny jest tu proces wykluczenia i próby ułatwienia uzyskania argumentacji dla odmowy Fundacji Lux Veritatis – nadawcy TV Trwam – docierania do szerokiego kręgu odbiorców.

Piotr Andrzejewski tłumaczy, że ta sytuacja jest wywołana poprzednią decyzją KRRiT, której trudno odmówić zgodności z takimi zasadami jakie powinny –  w ramach kryteriów – funkcjonować w zasadzie pełnego woluntaryzmu i nieprzestrzegania reguł całego systemu prawnego.

Cały system i ustawa o radiofonii i telewizji mówi o kryteriach, które są kryteriami posiłkowymi przy określaniu tego, kto jest w pierwszym rzędzie uprawniony do powszechnej dostępności dla odbiorców. Po prostu KRRiT szuka pretekstu dla odrzucenia wniosku Lux Veritatis i TV Trwam –powiedział Piotr Andrzejewski.

Za obecnością TV Trwam na muxie-1 opowiedziała się Konferencja Episkopatu Polski a także Polacy w kraju i za granicą.

Pod protestem do KRRiT przeciwko dyskryminacji katolickiej stacji podpisały się 2 mln 437 tys. 676 osób.

Na manifestacjach poparcia dla TV Trwam w kraju i zagranicą zgromadziły się miliony osób. Do tej pory odbyło się 145 pokojowych marszów.

 

Wypowiedź Piotra Andrzejewskiego:

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj