fot. PAP/EPA

Niemiecki prezydent odwiedził Moskwę

Niemcy chcą ponownego zbliżenia z Rosją. Z wizytą w Moskwie przebywał prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Polityk spotkał się z Władimirem Putinem oraz Michaiłem Gorbaczowem. Oficjalnym powodem jednodniowej roboczej wizyty był zwrot Kościołowi ewangelicko-luterańskiemu w Niemczech katedry św. Piotra i Pawła.

Zwrot zarekwirowanej w 1938 r. przez sowieckie władze katedry św. Piotra i Pawła to główny powód wizyty prezydenta Niemiec w Moskwie. W tle tej wizyty padały jednak bardzo ważne deklaracje dotyczące wzajemnej współpracy.

– Daleko nam do normalnych relacji. Wciąż istnieją otwarte rany i nierozwiązane sprawy dotyczące przede wszystkim aneksji Krymu i konfliktu na Wschodzie Ukrainy, które wywoływały i nadal wywołują napięte relacje pomiędzy naszymi krajami – powiedział Frank-Walter Steinmeier.

Podczas uroczystości przekazania katedry św. Piotra i Pawła Frank-Walter Steinmeier podziękował za ten gest, który przypada w 500. rocznicę reformacji. Prezydent Niemiec wyraził nadzieję na ponowne zbliżenie i zacieśnienie relacji z Rosją.

– Wierzę w to, że jesteśmy wystarczająco realistyczni, aby powiedzieć, co można zmienić w zwykłej dyskusji. Dzielimy jednak wspólny wysiłek, aby robić co w naszej mocy, by nie tylko ustabilizować nasze stosunki, ale także je poprawić – powiedział Frank-Walter Steinmeier.

Wizyta niemieckiego prezydenta jest pierwszą tego typu wizytą od 7 lat. Ostatnim prezydentem Niemiec, który odwiedził Moskwę był w 2010 r. Christian Wulff. Joachim Gauck, podczas swojej 5-letniej kadencji, nie był w Rosji ani razu.

– Szanowny Panie prezydencie, jest Pan zaangażowany bardzo głęboko we wszystkie procesy naszych dwustronnych relacji. Przez wiele lat był Pan na czele odpowiednich struktur w rządzie, a przez dłuższy czas ministrem spraw zagranicznych i wicekanclerzem. Znasz dobrze wszystkie nasze sprawy – mówił prezydent Rosji Władimir Putin.

Podczas spotkania głów obu państw uzgodniono, że należy dołożyć wszelkich starań, by naprawić dwustronne relacje oraz wyjść ze spirali złych stosunków. Poruszono także kwestię energetyki, a obie strony zdecydowały się na wzmocnienie współpracy przemysłowej. Frank-Walter Steinmeier spotkał się także z Michaiłem Gorbaczowem i działaczami Stowarzyszenia Memoriał.

TV Trwam News/RIRM

drukuj