fot. Monika Bilska

W Niemczech zaostrzono środki bezpieczeństwa na bożonarodzeniowych jarmarkach

W niemieckich miastach ruszają tradycyjne jarmarki bożonarodzeniowe. W tym roku będą się odbywały przy zaostrzonych środkach bezpieczeństwa. W r. 2016 w terrorystycznym zamachu na takim jarmarku w Berlinie zginęło 12 osób.

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere zaapelował w poniedziałek do Niemców, aby nie unikali jarmarków bożonarodzeniowych w obawie przed zamachami. Powiedział, że ludzie powinni być ostrożni, ale nie bojaźliwi.

„Te jarmarki są częścią naszego życia i kultury” – podkreślił.

Przyznał jednak zarazem: „Zagrożenie terrorystyczne jest po prostu bardzo wysokie. Zawsze. Wszędzie”.

19 grudnia 2016 roku Tunezyjczyk Anis Amri porwał z parkingu, po zastrzeleniu polskiego kierowcy, ciężarówkę i wjechał nią w ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w centrum Berlina, zabijając dalszych 11 osób i raniąc blisko 100. Terrorysta uciekł z miejsca zamachu. Włoska policja zastrzeliła go cztery dni później w okolicach Mediolanu.

Berliński jarmark bożonarodzeniowy zostanie uroczyście otwarty w poniedziałek wieczorem. Podobnie jak jarmarki w większości innych niemieckich miast został zabezpieczony betonowymi blokami, mającymi uniemożliwić zamachy z użyciem pojazdów. Przewidziano też zwiększoną obecność policji.

W rocznicę zeszłorocznego zamachu berliński jarmark będzie zamknięty.

PAP/RIRM

drukuj