Niemcy zabiegają w Brukseli o realizację Nord Stream 2

Minister gospodarki Niemiec zabiega w Brukseli o realizację Nord Stream 2. Według niemieckiej agencji prasowej DPA, Sigmar Gabriel w rozmowie z unijnym komisarzem ds. energii starał się wczoraj o realizację projektu rozbudowy po dnie Bałtyku gazociągu z Rosji do Niemiec.

To pokazuje, że Niemcy twardo realizują swoje interesy gospodarcze, nie zważając na unijną solidarność energetyczną – ocenia europoseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

– Ta inwestycja, co oni przecież doskonale wiedzą, tak naprawdę stawia w bardzo trudnym położeniu w zasadzie większość krajów Europy Środkowo-Wschodniej i stowarzyszoną z Unią Europejską Ukrainę – a mimo tego tę inwestycję realizują. W prawdzie prawo unijne nakazuje inwestorom na każdym etapie zwracanie się do komisji w celu sprawdzenia, czy wymogi prawa europejskiego są spełniane, ale myślę, że będą tę inwestycję tak prowadzić, że Komisja Europejska specjalnie protestować nie będzie. Zresztą mamy w tej sprawie zdecydowane stanowisko Angeli Merkel, która pytana o tę sprawę powiedziała, że nie jest to sprawa UE, tylko prywatna inwestycja wielkich firm – wskazuje Zbigniew Kuźmiuk.

Nord Stream 2 ma być jednym z tematów, jakie komisarz ds. energii poruszy w rozmowie z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim, gdy uda się z wizytą do Polski 13 i 14 stycznia. Polska przeciwstawia się tej inwestycji. Liczy też, że do jej zablokowania może się przyczynić KE.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl