Niemcy: wydawnictwo wycofuje podręcznik ze sformułowaniem „polskie obozy”

Niemieckie wydawnictwo Ernst Klett Verlag ze Stuttgartu wycofało ze sprzedaży podręcznik do historii zawierający błędne sformułowanie „polskie obozy” w kontekście Holokaustu. W oświadczeniu przesłanym dziś PAP wydawnictwo przeprasza za pomyłkę.

Ernst Klett Verlag zapowiedziało, że zaoferuje szkołom, które korzystają z tego podręcznika, nową wersję zakwestionowanej strony zawierającą skorygowane dane. Skorygowana strona będzie dostępna w internecie. Rzeczniczka wydawnictwa Anja Vrachliotis nie potrafiła jednak sprecyzować, jak szybko to nastąpi.

Wydawnictwo zapewniło, że nie było intencją redaktorów i autorów „wplątanie” państwa polskiego ani Polaków w „dokonane przez Niemców na polskiej ziemi unicestwienia milionów ludzi”. W komunikacie prasowym Klett Verlag zapewniło, że uważnie śledziło debatę o terminie „polskie obozy”, co doprowadziło do krytycznej rewizji używanego wcześniej „bezrefleksyjnie” pojęcia.

Klett Verlag podkreśliło, że zatroszczy się o to, by takie sformułowanie nigdy więcej nie pojawiło się w wydawanych przez to wydawnictwo książkach.

Ernst Klett Verlag należy do najbardziej renomowanych niemieckich wydawnictw. Jest obecne w 15 krajach, a jego obroty przekraczają pół miliarda euro rocznie.

W sprawie podręcznika interweniował w wydawnictwie ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel.

„Interweniowałem w tej sprawie. Wydawnictwo Klett wycofa natychmiast tę książkę z handlu” – napisał w czwartek na Twitterze Rolf Nikel.

W środę na Twitterze udostępnione zostało zdjęcie niemieckiego podręcznika do historii Geschichte und Geschehen dla 11. klasy, w którym pojawia się określenie „polnische Lager” (polskie obozy).

Udostępniony fragment tekstu z rozdziału „Niemcy i Holokaust” odnosi się do „radykalizacji przedsięwzięć antyżydowskich”. Autor wyróżnia „kilka faz narodowosocjalistycznego prześladowania Żydów”.

„Pierwszą fazę z pojedynczymi – mającymi na podstawie zarządzeń nadzwyczajnych pozory legalności – przedsięwzięciami przeprowadzanymi od roku 1933 do 1935, drugą fazę ustaw norymberskich i opartych o nie rozporządzeń i zarządzeń od 1935 do 1938 roku, trzecią fazę pogromów i pierwszych masowych deportacji do <<polskich obozów>> od 1938 do 1941 roku i w końcu czwartą fazę fizycznego masowego wyniszczania poprzez rozstrzeliwania i gazowania od 1941 do 1945 roku” – napisano.

Polska ambasada w Berlinie poinformowała tymczasem na Twitterze, że wraz z placówkami konsularnymi przeprowadza kwerendę wszystkich podręczników w Niemczech „pod kątem wadliwych kodów” historycznych.

„Polska dyplomacja interweniuje ws. niemieckiego podręcznika do historii. Słowa mają znaczenie” – napisał na Twitterze resort spraw zagranicznych.

Udostępniono też film „Words Matter – German Nazi Camps” (Słowa mają znaczenie – Niemieckie obozy nazistowskie).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl