fot. pixabay.com

Niemcy: N. Roettgen: Ograniczenie liczby wojsk USA w RFN osłabi NATO

Ograniczenie liczby wojsk USA w Niemczech zamiast wzmocnić NATO osłabi Sojusz – ocenił w środę szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen, komentując plany Pentagonu dotyczące wycofania z RFN ok. 12 tys. żołnierzy.

W rozmowie z gazetą „Augsburger Allgemeine” Roettgen stwierdził też, że decyzja Waszyngtonu powoduje, iż „skuteczność amerykańskiej armii jest zmniejszana”. W tym kontekście wskazał na Rosję oraz konflikty na Bliskim Wschodzie.

Decyzję USA skrytykował również premier Bawarii Markus Soeder, wyrażając nadzieję, że w przypadku wyborczego zwycięstwa kandydata Demokratów Joe Bidena Amerykanie porzucą plan.

„Bardzo mocno żałujemy decyzji rządu USA. Niestety, to obciążenie dla relacji niemiecko-amerykańskich” – stwierdził.

W ocenie polityka chadeckiej CSU działania Waszyngtonu nie są podyktowane względami wojskowymi i osłabią NATO oraz same Stany Zjednoczone. Ograniczenie liczby wojsk w RFN szczególnie dotknie Bawarię. Z tego landu na południu Niemiec wyjechać ma 4,5 tys. żołnierzy. Agencja dpa zauważa, że bazy USA pełnią w tym regionie ważną rolę gospodarczą.

Plan Pentagonu – jak poinformował w środę jego szef Mark Esper – zakłada, że ok. 12 tys. amerykańskich żołnierzy wyjedzie z Niemiec. Z tej liczby 5,6 tys. zostanie skierowanych do innych państw. W Niemczech docelowo pozostać ma ok. 24 tys. amerykańskich wojskowych.

Operacja przemieszczania oddziałów rozpocznie się w ciągu najbliższych tygodni i ma kosztować kilka miliardów dolarów. Do belgijskiego Mons przeniesione zostanie rozlokowane obecnie w niemieckim Stuttgarcie Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM).

Tym samym Pentagon realizuje postanowienie prezydenta USA Donalda Trumpa, który wiąże sprawę z niedostatecznymi w jego ocenie wydatkami rządu w Berlinie na zbrojenia. Amerykański przywódca regularnie krytykuje też Niemcy w innych kwestiach politycznych, w tym za budowę gazociągu Nord Stream 2.

PAP

drukuj