PAP/EPA.

Niemcy: Bundestag przedłużył stan zagrożenia epidemicznego do 30 września

Niemiecki parlament przedłużył stan zagrożenia epidemicznego w kraju do 30 września. Wniosek w tej sprawie został złożony przez frakcje chadecji CDU/CSU i socjaldemokratów z SPD, a następnie przyjęty ich głosami.

Stan zagrożenia epidemicznego, ogłoszony przez Bundestag po raz pierwszy w marcu 2020 roku, umożliwia Ministerstwu Zdrowia i agencjom rządowym bezpośrednie wydawanie rozporządzeń, np. w sprawie badań, szczepień, bezpieczeństwa i higieny pracy lub imigracji. Bez decyzji o przedłużeniu, stan zagrożenia wygasłby 30 czerwca.

Thorsten Frei, wiceprzewodniczący unijnej grupy parlamentarnej chadeków (CDU), wskazuje jednak na możliwość zakończenia przed końcem września.

„Pandemia się nie skończyła, więc nadal potrzebujemy istniejących instrumentów i ram prawnych, aby ją powstrzymać. Gdy tylko sytuacja epidemiczna się skończy, Bundestag zareaguje i zdecyduje o jej zakończeniu Jest to możliwe w każdej chwili, a przy spełnieniu odpowiednich wymagań znacznie wcześniej niż za trzy miesiące” – powiedział Thorsten Frei dziennikowi „Die Welt”.

„Kryteria zakończenia sytuacji epidemicznej z pewnością będą obejmować zachorowalność, wskaźnik szczepień, stan pandemii w sąsiednich krajach lub występowanie dalszych wariantów koronawirusa” – dodał.

Frakcja liberalnej partii FDP ostro skrytykowała przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego.

„Znajdujemy się w nowej fazie pandemii. Niemcy czynią postępy w szczepieniach, liczba (nowych) infekcji spada, nie ma ryzyka przeciążenia systemu opieki zdrowotnej, a państwa mają pandemię pod kontrolą” – powiedział „Die Welt” Konstantin Kuhle, rzecznik grupy parlamentarnej FDP ds. polityki wewnętrznej.

Jego zdaniem w obecnej sytuacji nie może być już mowy o sytuacji epidemicznej o zasięgu krajowym.

PAP

drukuj