fot. Katarzyna Cegielska

Niedziela Palmowa – rozpoczynamy Wielki Tydzień

Obchodzimy dziś Niedzielę Palmową, czyli Niedzielę Męki Pańskiej. Tym samym rozpoczyna się Wielki Tydzień – najważniejszy okres w liturgii chrześcijańskiej.

Niedziela Palmowa upamiętnia przybycie Chrystusa do Jerozolimy – przypomniał ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

– W Niedzielę Palmową jesteśmy wzywani wszyscy do tego, aby włączyć się do tego pochodu, aby pójść za Chrystusem wołając „Hosanna Synowi Dawidowemu!”, potwierdzając, że On jest tym, który jest posłany przez Boga, aby nas zbawić. Ale jednocześnie jesteśmy wzywani do tego, aby wyruszyć w tę drogę Jego męki, aby nie przestraszyć się tego co nas czeka – mówił ks. prof. Jan Machniak.

Tradycyjnie dziś święcimy palmy. To symbol liści palmowych, którymi tłum witał Jezusa w Jerozolimie. Niedzielę Palmową uroczyście obchodzono dziś w Kalwarii Zebrzydowskiej.

– Przez 40 dni przygotowywaliśmy nasze serca przez modlitwę, pokutę i uczynki chrześcijańskiej miłości. Dziś gromadzimy się na Kalwaryjskiej Górze, aby z całym Kościołem rozpocząć obchód Misterium Paschalnego –  powiedział o. Konrad Cholewa OFM, kustosz Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Uroczystością Niedzieli Palmowej w Watykanie przewodniczył papież Franciszek. Ojciec Święty skierował słowa do młodzieży. Dziś bowiem obchodzimy także Światowy Dzień Młodzieży. Jest to coroczne święto młodych na szczeblu diecezjalnym.

Drodzy młodzi, zapraszam was, abyście przyswoili sobie i żyli każdego dnia wskazaniami niedawnej adhortacji apostolskiej „Christus vivit”, będącej owocem synodu, który zaangażował także wielu waszych rówieśników. W tekście tym każdy z was może znaleźć owocne idee dla waszego życia i waszej drogi rozwoju w wierze oraz służbie braciom – mówił papież Franciszek.

Wierni na placu św. Piotra otrzymali specjalne różańce. Zostały wykonane z drewna oliwnego z Ziemi Świętej na Światowe Spotkanie Młodzieży w Panamie w styczniu i na dzisiejszy Światowy Dzień Młodzieży. Dlatego Ojciec Święty ponowił apel skierowany do młodych i do wszystkich, aby odmawiali różaniec w intencji pokoju, zwłaszcza pokoju w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj