fot. PAP/Tomasz Gzell

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej

Celebrujemy dziś, Niedzielę Męki Pańskiej upamiętniającą przybycie Chrystusa do Jerozolimy. Tak zwana Niedziela Palmowa jest również pierwszym dniem Wielkiego Tygodnia.

Teolog ks. prof. Jan Perszon zwrócił uwagę na zmianę koloru szat liturgicznych, które symbolizują zarówno boskość Chrystusa, jak i jego upokorzenie dla zbawienia ludzkości.

– Przez czytanie Męki Pańskiej wchodzimy w jego ogołocenie, w jego kenosis i wreszcie celebrujemy zwycięstwo przez krzyż. Właściwie nasza partycypacja w ceremoniach Niedzieli Palmowej ma nas wszystkich doprowadzić do zgody wewnętrznej na udział w krzyżu. Liturgia nam podpowiada, że nasz krzyż, razem z Chrystusem chcemy brać dobrowolnie, bo przecież Jego męka nie jest dziełem przypadku i nie została podjęta z przymusu, ale dlatego, że była to ogromna miłość Ojca do ludzkości i Syn w naszym imieniu tę miłość odwzajemnia, właśnie przez najpiękniejszy i najbardziej pełny dar samego siebie – podkreślał ks. prof. Jan Perszon.

Niedziela Palmowa to najstarsze święto w tradycji Kościoła Katolickiego. Ma ono przygotować chrześcijan do Wielkanocy i pomóc im wejść w okres skupienia oraz przeżywania męki Jezusa Chrystusa.

Wierni tego dnia przynoszą do kościołów palmy, na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, dokąd przybył wraz z uczniami na wiosenne Święto Paschy. Palmy są symbolem gałęzi palmowych, które witający lud rzucał przed Jezusem wjeżdżającym na ośle do miasta.

RIRM

drukuj