fot. PAP/Darek Delmanowicz

„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” – akcja policji na ulicach miast

Policja prowadzi dziś na polskich drogach akcję pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Działania mają poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na poważne konsekwencje.

Policja obejmuje nadzorem miejsca niebezpieczne dla pieszych m.in. przejścia przez ruchliwe ulice, a także te, gdzie dochodziło do potrąceń.

Służby wskazują, że najczęściej do śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych dochodzi na skutek nieustąpienia pierwszeństwa na pasach.

Insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji, podkreśla, że na przejściu dla pieszych zawsze trzeba zachować szczególną ostrożność.

Podejmujemy działania w kierunku niechronionych uczestników ruchu drogowego. Chodzi o tych, których nie chroni blacha samochodu, nie chronią żadne inne elementy, a są to najczęściej piesi. Zwracamy uwagę kierowcom, aby dostosowali się do przepisów, a przede wszystkim mieli w sercu bezpieczeństwo pieszych, którzy poruszają się drogami. Pouczamy także pieszych, jak powinni zachować się na drodze. Przypominamy, aby nie używali telefonów komórkowych czy różnego rodzaju innych podobnych urządzeń, kiedy są na przejściu dla pieszych. Najważniejsze jest to, aby zwrócić uwagę, czy nie zbliża się do przejścia samochód. To są podstawowe zasady, które powinny być nam wpajane od dziecka – mówił insp. Mariusz Ciarka.

Policja przypomina, że mandat za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na pasy lub znajdującemu się na nich wynosi 1500 złotych.

Z danych KGP wynika, że od początku roku na przejściach dla pieszych doszło do ok. 1,6 tys. wypadków. Zginęło w nich 96 osób, a 943 zostały ranne.

RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl