fot. Monika Bilska

Nie ustają ataki na chrześcijan. Sąd uniewinnił mężczyznę oskarżonego o nawoływanie do zabójstwa ks. abp. Marka Jędraszewskiego

Sąd uniewinnił mężczyznę, który symulował podcięcie gardła lalce z fotografią ks. abp. Marka Jędraszewskiego. Prokuratura oskarżyła sprawcę o nawoływanie do zabójstwa duchownego. W Polsce rośnie ilość przestępstw wobec katolików.

W sierpniu 2019 roku w jednym z poznańskich klubów, podczas imprezy dla homoseksualistów, mężczyzna przebrany za kobietę symulował podcięcie gardła lalce ze zdjęciem księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Prokuratura oskarżyła Marka M. o publiczne nawoływanie do zabójstwa duchownego, znieważenie i nawoływanie do nienawiści.  W piątek sąd w Poznaniu uniewinnił sprawcę. Wyrok oburzył ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, Zbigniewa Ziobrę.

– Jeżeli sądy tak będą postępować, to będzie to zachęta do eskalacji. To są działania, które będą za sobą pociągały realną krew na rękach – mówił Zbigniew Ziobro.

Sędzia Agata Trzcińska uznała, że działania mężczyzny były występem artystycznym i sąd nie może być cenzorem sztuki. W opinii mecenasa Jerzego Kwaśniewskiego wyrok narusza społeczne poczucie sprawiedliwości i usprawiedliwia symboliczną przemoc wobec katolików.

– To pewna forma zachęty, żeby pokazywać przelewanie krwi chrześcijan, a następnie mówić, że to tylko artystyczna forma wyrazu. Tak będzie do czasu, kiedy ktoś rzeczywiście poczuje się zachęcony i zamorduje kolejnego kapłana – powiedział mec. Jerzy Kwaśniewski z Instytutu Ordo Iuris.

W Polsce lawinowo wzrasta przestępczość wobec osób wierzących – poinformował Krzysztof Sierak, zastępca Prokuratora Krajowego.

– 2016 rok – 59 postępowań. 2021 rok – 106 postępowań. Wzrost o 100 procent – wskazał Krzysztof Sierak.

W podanej statystyce są uwzględnione najcięższe przestępstwa, takie jak profanowanie świątyń, pobicia księży czy – tak jak w Siedlcach – zabójstwo franciszkanina. Sądy bardzo często pobłażliwie traktują sprawców ataków na katolików. Krzysztof Sierak podał przykład z Myśliborza.

– Strajk kobiet, podczas którego jeden z uczestników atakuje księdza, a konkretnie uderza go z pięści w twarz. Ksiądz odnosi obrażenia, prokurator wychodzi z wnioskiem o tymczasowe aresztowania, sąd nie uwzględnia wniosku. Dzisiaj poszukujemy sprawcy listem gończym – powiedział zastępca Prokuratora Krajowego.

Problemem w karaniu sprawców ataków na katolików z jednej strony jest podejście sędziów, a z drugiej prawo. Przepis o obrazie uczuć religijnych jest trudny do udowodnienia, dlatego Solidarna Polska proponuje jego zmianę – poinformował Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

– To, czy tego typu przypadki będą mogły być skutecznie ścigane, będzie niezależne od indywidualnych uczuć osób wierzących – podsumował Marcin Warchoł.

Proponowana zmiana będzie zgłoszona do Sejmu jako projekt obywatelski. Solidarna Polska rozpoczyna zbieranie podpisów pod ustawą wzmacniająca ochronę osób wierzących.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl