Nie chcą pomnika smoleńskiego przed Pałacem Prezydenckim

Rada Warszawy nie zgodziła się na przeprowadzenie wysłuchania publicznego ws. koncepcji pomnika światła upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej, który miałby stanąć przed Pałacem Prezydenckim. Wysłuchania w tej sprawie chciał klub radnych PiS.

Chodzi o koncepcję pomnika, który tworzyłoby 96 nieregularnie rozmieszczonych reflektorów zainstalowanych w chodniku przed Pałacem Prezydenckim. Jak powiedział przewodniczący klubu radnych PiS Maciej Wąsik, pomnik światła to ważna próba upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej. Koncepcję określił jako „projekt kompromisu, zgody”, choć zaznaczył, że budzi ona kontrowersje.

Powiedział, że podczas wysłuchania publicznego na posiedzeniu komisji kultury i promocji miasta autor projektu architekt Paweł Szychalski opowiedziałby m.in. o jego genezie. Projekt uchwały otrzymał negatywną komisji kultury i promocji miasta. Przeciwne wysłuchaniu ws. koncepcji pomnika były kluby PO i SLD. Za jego odrzuceniem zagłosowało 34 radnych; przeciwnych odrzuceniu było 8 radnych; jedna osoba wstrzymała się od głosu.

„Ten projekt doskonale znamy, był wysoko oceniony przez fuhrera III Rzeszy; różnice są niewielkie” – powiedział Andrzej Golimont z klubu radnych SLD. Golimont pokazał radnym zdjęcie projektu architekta pracującego dla Adolfa Hitlera Alberta Speera „Katedra Świateł”. „Mówicie o uczczeniu ofiar, część rodzin mówiła, że takiego uczczenia faszystowskimi pomysłami sobie nie życzy” – zaznaczył. Dodał, że projekt ma negatywną opinię konserwatora zabytków.

Z kolei przewodniczący klubu PO Jarosław Szostakowski mówił, że procedura dotycząca budowy pomników nie zakłada popularyzacji tej czy innej koncepcji. „Wydaje się, że Rada Warszawy to coś więcej niż klub PiS a ta uchwała świadczy, że wnioskodawcy nie do końca zdają sobie z tego sprawę” – powiedział. W projekcie uchwały zaznaczono, że wysłuchanie publiczne ws. koncepcji „Pomnika światła” miałoby się odbyć na zwołanym tylko w tym celu posiedzeniu komisji kultury i promocji miasta.

Projekt pomnika światła powstał w Internecie, w przestrzeni wirtualnej; został zaprezentowany w kwietniu ub. roku. Pomysł poparła m.in. córka prezydenckiej pary Marta Kaczyńska. Koszty powstania pomnika światła miałaby pokryć zbiórka społeczna zorganizowana przez specjalnie powołaną w tym celu fundację.

 

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl