NFZ: Planowane jest uruchomienie jednego izolatorium w województwie

Ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną i stale zwiększającą się liczbę osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 Narodowy Fundusz Zdrowia wznowił możliwość rozliczania świadczeń udzielanych w izolatoriach.

Opieką w izolatorium mogą być objęte osoby, u których stwierdzono zachorowanie COVID-19 lub podejrzenie zachorowania.

Są to np. osoby o łagodnym przebiegu choroby, niewymagające leczenia w szpitalu, a także osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, gdyż ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością) nie powinny przebywać w miejscu zamieszkania.

NFZ przekazał, że planowane jest uruchomienie jednego izolatorium w danym województwie.

„Pierwsze izolatoria już zostały wpisane do wykazu: w województwie podlaskim, mazowieckim, opolskim, zachodniopomorskim i lubuskim. Kolejne, np. na Podkarpaciu, będą uruchamiane w najbliższych dniach” – poinformowała Sylwia Wądrzyk, rzecznik Funduszu.

W województwie dolnośląskim izolatorium działa w Miliczu – w Milickim Centrum Medycznym. Łącznie jest tam dziesięć miejsc. W województwie zachodniopomorskim izolatorium działa w szpitalu przy ul. Arkońskiej w Szczecinie; łącznie jest dziesięć miejsc. W województwie warmińsko-mazurskim izolatorium ruszy w Ostródzie w poniedziałek; będzie przeznaczone dla 30 osób. Trwają uzgodnienia dotyczące utworzenia izolatorium w województwie lubelskim.

Świadczenia udzielane w izolatoriach są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

PAP

drukuj