fot. flickr.com

Negocjacje akcesyjne Macedonii z UE jeszcze w tym roku?

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku Macedonia rozpocznie negocjacje akcesyjne z Unią Europejską. To kolejny krok w stronę poszerzenia Wspólnoty. O sprawie poinformowała minister spraw zagranicznych Bułgarii.

Od 2005 roku Macedonia zabiega o członkostwo w Unii Europejskiej. Negocjacje są wciąż odwlekane, co jest efektem m.in. trudnych relacji z sąsiadami. W kończącym się tygodniu parlamenty Bułgarii i Macedonii ratyfikowały podpisany jeszcze w ubiegłym roku układ o przyjaźni i dobrym sąsiedztwie.

Porozumienie ma położyć kres sporom na temat wspólnej historii obu państw. Deklaracja okazuje się ważnym krokiem w stronę Unii Europejskiej, tym bardziej w okresie trwania prezydencji bułgarskiej. Negocjacje o wejściu do Wspólnoty mają ruszyć w bieżącym roku. Do rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze jednak spór na linii Macedonia – Grecja. Ateny sprzeciwiają się nazwie państwa swojego północnego sąsiada, dlatego na forum międzynarodowym jest on określany jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonii. Ponadto Skopje czeka szereg reform wewnętrznych. Przygotowania planu zmian wymagają kraje unijne.

TV Trwam News/RIRM

drukuj