fot. Radio Maryja

Nefropatia cukrzycowa często prowadzi do niewydolności nerek

Cukrzycowa choroba nerek (nefropatia cukrzycowa) rozwija się u blisko połowy osób chorych na cukrzycę. W wielu przypadkach prowadzi ona do niewydolności nerek. Wtedy konieczne jest dializowanie.

Osoby chore na cukrzycę narażone są na wiele groźnych powikłań.

– Cukrzycowa choroba nerek jest jednym z najczęstszych i najgroźniejszych powikłań cukrzycy, tzw. powikłań odległych. (…) Jest to najczęstsza przyczyna schyłkowej niewydolności nerek. Pacjenci trafiają na dializy najczęściej z powodu cukrzycy – mówi nefrolog, dr Marta Serwańska-Świętek.

Wcześnie wykryta choroba nerek może być leczona nowoczesnymi lekami.

– Zarówno flozyny, jak i leki inkretynowe, bardzo zmniejszają ryzyko chorób naczyniowo-sercowych i hamują postęp niewydolności nerek właśnie w przebiegu cukrzycy – wskazuje dr Marta Serwańska-Świętek.

Te leki nie są jednak refundowane we wczesnym etapie choroby. Lekarze przypominają, że osoby chore na cukrzycę powinny regularnie badać stan swojego zdrowia. Ogromne znaczenie ma też odpowiednia dieta. Trzeba zrezygnować z używek i uprawiać sport.

O cukrzycowej chorobie nerek można przeczytać w marcowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”.

– Jeśli choroba nie zostanie odpowiednio wcześnie rozpoznana i leczona, może dojść do niewydolności nerek. Konieczna jest wówczas dializoterapia lub przeszczepienie zdrowej nerki. (…) Warto przeczytać porady ekspertów, jak nie dopuścić do tego schorzenia – mówi Anna Zalech, redaktor naczelny „Szlachetnego Zdrowia”.

W magazynie jest też wiele innych, ciekawych artykułów.

– Marcowym hitem zdrowotnym są zielone soki. Przeczytajmy, co robić, aby mieć energię przez cały dzień. Doktor Agnieszka Jarosz przybliża nam wiedzę na temat napojów energetyzujących. Są to szokujące informacje. Z kolei Zbigniew Nowak proponuje nam domowy syrop z podbiału, który jest rewelacyjny na chore oskrzela – zaznacza Anna Zalech.

TV Trwam News

drukuj