[NASZ TEMAT] Powstaje Polski Dom Katolicki w Kenii. Ks. dr P. Płaczek: To miejsce, z którego będzie wypływała konkretna pomoc

 

Polski Dom Katolicki w Isiolo w centralnej Kenii – wizualizacja – fot. Archiwum własne Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Polski Dom Katolicki, który będzie przeznaczony dla dwudziestu Polaków (wyłącznie pełnoletnich wolontariuszy świeckich), będzie okazją do integracji ich samych w tym konkretnym środowisku oraz do niesienia pomocy. To pierwszy tego typu projekt dla świeckich wolontariuszy. […] Tak jak mówił ks. bp Anthony Mukobo: „Każda para rąk nam się przyda. Wniesiecie olbrzymi potencjał, którego dzisiaj nam brakuje”. […] Ważne jest dla nas to, że wolontariusze będą pośród ludzi i na własne oczy zobaczą, na czym polega doświadczenie Kościoła misyjnego. To jest najcenniejsze – powiedział ks. kan. dr Paweł Płaczek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, w rozmowie z portalem Radia Maryja.

Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska buduje Polski Dom Katolicki w Kenii dla świeckich misjonarzy [czytaj więcej]. Do planów odniósł się ks. dr Paweł Płaczek.

– Zbudowaliśmy przedszkole, kościół i szkołę na Madagaskarze. Wspieramy projekt adopcji na odległość. Na ten moment mamy 660 uczniów, których naukę roczną finansują szkoły i katecheci z woj. zachodniopomorskiego. Ponadto wybudowaliśmy studnię, zrobiliśmy dużo projektów okazjonalnych np. 30 tys. par okularów, 6 tys. piórników. Systematycznie kupujemy kilka ton żywności. Nasz pobyt, zwłaszcza katechetów i misjonarzy świeckich w tych miejscach oraz spotkania z lokalnymi duchownymi, szczególnie z ks. bp Anthony Mukobo z Wikariatu Apostolskiego w Isiolo, pokazały nam, że w centralnej Kenii potrzeba stworzyć warunki do budowy Polskiego Domu Katolickiego, który będzie przeznaczony wyłącznie dla świeckich wolontariuszy, którzy będą przebywali w nim rotacyjnie (miesiąc, dwa, a może i więcej), oferując swoją pracę oraz zdolności dla potrzeb lokalnej społeczności – mówił dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Polski Dom Katolicki w Isiolo w centralnej Kenii – wizualizacja – fot. Archiwum własne Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

– Jako Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska mamy podpisaną współpracę z Caritasem oraz z lokalnym radiem, docierającym również do społeczności muzułmańskiej. Wiemy, jakie są potrzeby. Szczególnie chodzi o posługę w szpitalu, który jest prowadzony przez diecezję, ale również w sierocińcach, szkołach, różnego rodzaju punktach edukacyjnych, których na terenie Wikariatu Apostolskiego w Isiolo już kilka stworzyliśmy. Każda para rąk do pracy jest dla nas bardzo cenna – dodał.

Kenia jest jednym z krajów afrykańskich, w których mówi się po angielsku. Ułatwia to komunikację.

– Kenia jest anglojęzyczna, dlatego bariera językowa nie stanowi już takich ograniczeń. Daje to możliwość dla ludzi, aby od środka poczuli, czym jest Kościół misyjny, żeby potem przyjechali ze swoim bogatym doświadczeniem pobytu w Kościele pierwszej ewangelizacji i stali się misjonarzami w Polsce, aby na terenie naszej ojczyzny mogli animować misyjnie swoje lokalne środowiska, żeby przybliżać tematykę tych ludzi, którym chcemy autentycznie pomóc tam na miejscu, stworzyć im godne warunki do życia – powiedział ks. dr Paweł Płaczek.

***

Zgodnie z miejscowym zwyczajem ks. bp Anthony Ireri Mukobo zasadza w miejscu budowy palmę.

fot. Archiwum własne Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

fot. Archiwum własne Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

fot. Archiwum własne Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

***

– Polski Dom Katolicki, który będzie przeznaczony dla dwudziestu Polaków (wyłącznie pełnoletnich wolontariuszy świeckich), będzie okazją do integracji ich samych w tym konkretnym środowisku oraz do niesienia pomocy. To pierwszy tego typu projekt dla świeckich wolontariuszy. Będzie go prowadzić nasza archidiecezja, która będzie go finansować z roku na rok. Będziemy ponadto finansować pobyt wolontariuszy świeckich na miejscu, wliczając w to posiłki, transport. Rolą osób, które chciałyby pojechać, jest to, aby zakupiły bilet lotniczy, który dzisiaj kosztuje (w dwie strony) w granicach 2-2,5 tysiąca złotych przy wcześniejszym zakupie – zaakcentował kapłan.

Pomóc może każdy, niezależnie od tego jakiej jest specjalizacji zawodowej. Można uczyć dzieci w szkole, zaopiekować się nimi w przedszkolu, jest praca w sierocińcu, szpitalu, hospicjum i w innych miejscach. Wszystko zależy od tego, ile czasu będą mieli wolontariusze, żeby swój talent tam zostawić, czasem nawet nauczyć podstawowych rzeczy, jak prawidłowa higiena.

Polski Dom Katolicki w Isiolo w centralnej Kenii – wizualizacja – fot. Archiwum własne Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

 

– Tak jak mówił ks. bp Anthony Mukobo: „Każda para rąk nam się przyda. Wniesiecie olbrzymi potencjał, którego dzisiaj nam brakuje”. Dzisiaj mamy problem z nauczycielami, bo nikt nie chce przyjść do buszu. Przydałaby nam się specjalizacja lekarska oraz studenci medycyny (mogliby przyjechać np. na miesiąc czy dwa stażu). Polski Dom Katolicki będzie duży, a jego serce stanowić będzie kaplica. Powstanie także sala spotkań, rozmów i integracji. Ważne jest dla nas to, że wolontariusze będą pośród ludzi i na własne oczy zobaczą, na czym polega doświadczenie Kościoła misyjnego. To jest najcenniejsze – stwierdził dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Pandemia COVID-19 odcisnęła swoje piętno także na kursie dolara. W praktyce oznacza to wyższe ceny materiałów, niezbędnych do ukończenia budowy. Swoją cegiełkę do powstania Polskiego Domu Katolickiego w Isiolo może dołożyć każdy z nas [czytaj więcej].

– Budowę domu zaczęliśmy na początku czerwca tego roku. Myślę, że w przyszłym tygodniu stan surowy będzie dokończony. Jesteśmy na takim etapie, oczywiście jeżeli pozwolą nam na to finanse. […] Ceny materiałów w czasie pandemii COVID-19 bardzo wzrosły, bo nieraz aż o 300 proc. Dodatkowo w Kenii jest obecnie specyficzna sytuacja polityczna, ponieważ zbliżają się wybory, ale też brakuje materiałów budowlanych. […] Planujemy otworzyć Dom na początku 2022 roku – akcentował duchowny.

Budowę Polskiego Domu Katolickiego w Isiolo można wesprzeć również finansowo.

Bardzo byśmy chcieli znaleźć takie osoby, które ten temat poczują i wiedzą, że takie miejsce jest bardzo ważne – powiedział dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

***

Koszt budowy budynku wraz z wyposażeniem to ok. 160 tys. dolarów.

Rachunek do wpłat złotówkowych:

18 1750 0012 0000 0000 2691 4078
z dopiskiem: „budowa Polskiego Domu Katolickiego w Isiolo w Kenii”
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
Fundacja SZCZECIŃSKA
ul. Królowej Korony Polskiej 28E, 70-485 Szczecin

Z góry dziękujemy za wsparcie w imieniu naszym oraz Tych, do których to wsparcie będzie niesione.

***

– To miejsce, z którego będzie wypływała konkretna pomoc. Ma to być centrum wolontariatu misyjnego ludzi świeckich zaangażowanych w dzieło. Mamy już ludzi, którzy chcą tam być do końca swojego życia. To małżeństwo z Poznania, które wiele lat mieszkało w Tanzanii. On jest kierowcą autobusu, a Pani jest lekarzem. […] Na pewno będzie to wielkie dzieło dla wolontariatu misyjnego, dla dzieła misyjnego Kościoła, ten Dom, który nazywamy Polskim Domem Katolickim w Isiolo w centralnej Kenii podsumował ks. dr Paweł Płaczek.

radiomaryja.pl

Galeria – Budowa Polskiego Domu Katolickiego w Isiolo w centralnej Kenii
fot. Archiwum własne Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

 

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl