„Nasz Dziennik”: Ministerstwo Zdrowia chce przenieść szczepienia do aptek

Ministerstwo Zdrowia, jak podał dzisiejszy „Nasz Dziennik”, chce przenieść szczepienia do aptek. Zabiegi mieliby wykonywać  farmaceuci. Resort zdrowia zapewnia, że aptekarze zostaną wcześniej odpowiednio przygotowani do nowego zadania. Dzięki rozszerzeniu uprawnień farmaceutów mają się skrócić kolejki do lekarzy.

Na propozycję z obawą patrzą środowiska aptekarskie. Ich zdaniem szczepienia w aptekach mogą prowadzić do nadużyć.

Małgorzata Pusak, prezes Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski oceniła, że przejęcie szczepień przez apteki to ingerencja w kompetencje lekarzy.

– Lekarze mają zadanie, żeby diagnozować i zlecać wykonanie danej szczepionki[…]. Farmaceuta jest bardziej specjalistą od leków: nie ma dostępu do dokumentacji medycznej, więc nie jest w stanie ocenić zdrowia pacjenta i czy dana szczepionka może być w danym momencie zastosowana. Szczepionki mają też swoje przeciwskazania i mogą się przez to pojawić powikłania poszczepienne. Nawet, gdy farmaceuta przejdzie kurs i będzie miał jakąś wiedzę, to jednak lekarz ma obraz całościowy pacjenta. Farmaceuta będzie wiedział tylko to, co w danym momencie powie pacjent – podkreśliła Małgorzata Prusak.

Usługa szczepień pacjentów w aptekach jest stosowana m.in. w Wielkiej Brytanii, Danii i Irlandii. Pomysł, aby takie rozwiązanie wprowadzić też w Polsce, wpisuje się w dokument „Polityka Lekowa Państwa 2018 – 2022”, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia.

RIRM

 

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl