fot. PAP/EPA

NASA opublikowała film z lądowania na Marsie

NASA opublikowała pierwszy film z lądowania na Marsie. Na Ziemię dotarły także nagrania dźwiękowe z Czerwonej Planety.

To pierwszy raz, kiedy NASA udało się uchwycić lądowanie łazika planetarnego na Marsie. Film ukazuje obrazy z kilku kamer, które zostały umieszczone w różnych miejscach modułu przelotowego. Jedna pokazuje rozkładanie się spadochronu hamującego kapsułę z łazikiem, druga ukazuje zbliżającą się marsjańską powierzchnię, a dwa inne ujęcia pokazują łazika zawieszonego na linach pod specjalną platformą lądującą i stopniowo osadzanego na powierzchni planety.

– To jest to. To jest Mars. Jesteśmy na miejscu, które będziemy teraz badać przez najbliższe miesiące i lata. To naprawdę ekscytujące – powiedział Justin Maki z zespołu operacyjno-naukowego w NASA.

Prędkość statku kosmicznego, który wylądował na Marsie, była nieprawdopodobna.

– Poruszał się z prędkością około tysiąca mil na godzinę, około 1,75 razy szybciej niż dźwięk – oznajmił Allen Chen, który był odpowiedzialny za proces lądowania.

Na Ziemię przesłany został także pierwszy plik audio z odgłosami z lądowania.

Właśnie usłyszeliście podmuch wiatru na powierzchni Marsa, który został przechwycony przez mikrofon i wysłany na Ziemię – wskazał Dave Gruel, który odpowiadał za sprzęt kosmiczny.

Dźwięk został nagrany dzięki dwóm mikrofonom umieszczonym na łaziku, co jest zupełną nowością w dotychczasowych misjach na Marsa.

TV Trwam News

drukuj