Pierwszy w historii Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

Po raz pierwszy w historii obchodzimy dzisiaj Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Święto ma charakter państwowy. Nawiązuje do porwania i początku męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Szczególną modlitwą i pamięcią otaczamy dziś kapłanów, którzy swoją postawą oddawali życie w obronie chrześcijańskiej Ojczyzny.

Wśród nich jest między innymi św. Maksymilian Maria Kolbe – męczennik z Auschwitz. W tym roku przypada 100. rocznica jego święceń kapłańskich.

Pamięć kapłana uczcili między innymi motocykliści. W jego intencji sprawowana była Msza św. w Niepokalanowie.

Ojciec Marek Kiedrowicz, kapelan Rajdu Katyńskiego wskazał, że św. Maksymilian Kolbe wykazał się niezwykłą miłością do Boga i bliźniego.

– Chcemy w ten sposób – modlitwą – uczcić ten dzień i tych, którzy okazali się niezłomnymi w trudnych czasach począwszy od niewoli Polski, poprzedzającej odzyskanie niepodległości, potem w trudnych czasach okupacji i komunizmu. Św. Maksymilian Maria Kolbe jest jedną z tych postaci, w której najlepiej widać miłość do Boga i bliźniego, dlatego jego imię znalazło się w uzasadnieniu wniosku do ustawy sejmowej, którą został uchwalony ten dzień – podkreślił o. Marek Kiedrowicz.

W Niepokalanowie spoczywa też Kapelan V Wileńskiej Brygady AK – ks. Aleksander Grabowski pseud. „Ignacy”. Jego również upamiętnią dziś motocykliści.

RIRM

drukuj