fot. PAP/Leszek Szymański

Narodowe Święto Niepodległości

W całej Polsce w poniedziałek powiewały biało-czerwone flagi. 101 lat temu odzyskaliśmy niepodległość. Główne uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się w Warszawie przed grobem Nieznanego Żołnierza.

Msza Święta w intencji Ojczyzny rozpoczęła oficjalne uroczystości w Warszawie z udziałem prezydenta i najwyższych władz państwowych. W homilii biskup polowy Wojska Polskiego ks. bp Józef Gózdek podkreślił, że niepodległość nie byłaby możliwa bez wzajemnego zaufania Polaków z trzech zaborów.

– Zaufali sobie wzajemnie. Razem odnosili sukcesy, poszerzając granice Rzeczypospolitej. Razem odnieśli spektakularne zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej – wskazał.

W Świątyni Opatrzności Bożej prezydent zapalił Świecę Niepodległości, którą Ojciec Święty Pius IX przekazał Polakom w nadziei, że odzyskają oni niepodległość.

W Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe kilkudziesięciu osobom zasłużonym dla Ojczyzny.

Wielki zaszczyt dla głowy państwa, że osobom wybitnym, które przyczyniają się całym swoim życiem, nie tylko zawodowym, ale osobistym do budowania i umacniania Rzeczypospolitej – podkreślił Andrzej Duda.

Kardiolog profesor Grażyna Świątecka oraz historyk profesor Andrzej Nowak oraz odebrali najwyższe odznaczenie państwowe – Order Orła Białego.

– Polski orzeł, żeby swobodnie szybować, potrzebuje gniazda – podkreślił, dziękując za odznaczenie prof. Andrzej Nowak.

– Służymy temu, żeby było to gniazdo, żeby miał dokąd wracać, gdzie wracać ten polski orzeł – dodał.

W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta odprawa wart. Hymn narodowy odśpiewali wspólnie uczestniczy uroczystości oraz żołnierze i funkcjonariusze państwowi. Oddano także salut narodowy.

W uroczystości tłumnie z całymi rodzinami uczestniczyli Polacy.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza zostały także złożone wieńce. W przemówieniu prezydent podkreślił, że tylko jedność Polaków jest gwarantem niepodległości.

– Polska najlepiej się rozwija i Polska jest najsilniejsza wtedy, kiedy rozumiemy, że te sprawy polskie, najważniejsze, musimy prowadzić razem, wspólnie i bez oglądania się na podziały i bez oglądanie się na różne wizje w szczegółach – wskazał Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda podziękował za wysoką frekwencję w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz polskiego parlamentu. I zachęcał do jeszcze liczniejszego uczestnictwa w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

– Domagam się, aby tak pozostało, aby było nas coraz więcej, aby ta liczba naszych rodaków, którzy wybierają w Polsce władze, którzy wybierają władze w UE, z wyborów na wybory wzrastała – powiedział prezydent.

Wybory są współczesną formą walki o polskość – mówiła obecna na uroczystościach senator PiS Maria Koc.

– Powinniśmy być świadomymi obywatelami, świadomie wybierać tę wizję, która nam najbardziej odpowiada, która jest zgodna z naszymi wartościami, które mamy w sercu i powinniśmy do wyborów pójść. Najgorsza jest obojętność – podkreśliła Maria Koc.

Po zakończeniu uroczystości prezydent udał się do Pałacu Prezydenckiego, witając się po drodze z Polakami.

TV Trwam News

drukuj