Napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie

Jak informuje IMGW, nad Europą dominować będzie rozległy niż z rejonu Morza Białego, tylko na południu kontynentu nadal zaznaczać się będzie wpływ wyżu z centrami nad Półwyspem Iberyjskim i Bałkańskim.

Polska pozostanie w zasięgu niżu, napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 999 hPa i będzie spadać.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami rozpogodzenia. Okresami przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a w rejonach podgórskich i miejscami na wschodzie – śniegu. Temperatura maksymalna od 1 st. na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich do 2-4 st. na pozostałym obszarze, jedynie na wybrzeżu miejscami do 5 st. Wiatr z kierunków zachodnich, na południu kraju umiarkowany i dość silny, na pozostałym obszarze dość silny i silny (do 45 km/h), a na wybrzeżu silny i bardzo silny (do 70 km/h). Porywy wiatru do 70 km/h na południu Polski, do 85 km/h w centrum i na północy, oraz do 100 km/h na wybrzeżu i do 120 km/h wysoko w górach. Po południu od zachodu stopniowe słabnięcie wiatru.

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie duże, z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na północy kraju. Okresami przelotne opady śniegu, na wybrzeżu także deszczu ze śniegiem. Na południu Polski opady okresami o umiarkowanym natężeniu, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 2 cm do 10 cm, w górach około 10 cm. Temperatura minimalna od -3 st. do 0 st., na wybrzeżu około 2 st. Wiatr z kierunków zachodnich, umiarkowany, okresami w porywach do 60 km/h. Wysoko w górach porywy wiatru do 100 km/h powodujące zamiecie i zawieje śnieżne.

W niedzielę zachmurzenie duże, miejscami rozpogodzenia. Okresami przelotne opady śniegu, jedynie miejscami na północnym zachodzie opady śniegu z deszczem. W Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej od 4 cm do 7 cm. Temperatura maksymalna od -2 st., 0 st. na wschodzie i w rejonach podgórskich, 1 st., 2 st. na przeważającym obszarze, do 3 st., 5 st. na Pomorzu. Wiatr północno-zachodni, umiarkowany i dość silny, jedynie na wybrzeżu silny (do 45 km/h). Porywy wiatru do 75 km/h, jedynie na wybrzeżu do 85 km/h. Wysoko w górach porywy wiatru do 100 km/h powodujące zamiecie i zawieje śnieżne.

W Warszawie w sobotę zachmurzenie duże. Okresami słabe opady deszczu ze śniegiem lub śniegu. Temperatura maksymalna 2 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni. W nocy zachmurzenie duże i przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna 0 st. Wiatr umiarkowany i porywisty, zachodni i północno-zachodni. W niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna 1 st. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni.

PAP

drukuj