fot. Paweł Palembas

Napływa powietrze polarno-morskie

Jak informuje IMGW, północna Skandynawia oraz południowo-wschodnia Europa będą pod wpływem wyżów. Pozostałe obszary kontynentu będą pod wpływem układów niskiego ciśnienia. Polska będzie pod wpływem niżu z ośrodkiem nad Morzem Północnym. Z południowego zachodu, za frontem ciepłym, będzie napływać powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1000 hPa i będzie spadało.

W sobotę na obszarze od zachodniego Pomorza i Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę po Kujawy i wschodnie Pomorze zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, okresami opady deszczu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami opady deszczu. Na północy rano gdzieniegdzie mgły ograniczające widzialność do 200 m.

Temperatura maksymalna od 4 st. na północy do około 10 st. na południu. Wiatr z kierunków południowych, przeważnie słaby i umiarkowany, jedynie na południu oraz na wybrzeżu umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, a w rejonach podgórskich porywy wiatru do 80 km/h.

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie duże, okresami opady deszczu, na krańcach północno-wschodnich również opady deszczu ze śniegiem. Na północy oraz na południowym wschodzie okresami opady o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowana wysokość opadu do 15 mm.

Temperatura minimalna od 1 st. na północnym wschodzie do około 5 st. na zachodzie, południu i nad morzem. Wiatr z kierunków południowych, przeważnie słaby i umiarkowany, jedynie na Pogórzu Karpackim, w dolinach karpackich i na wschodnim wybrzeżu umiarkowany i dość silny, porywisty. Na Pogórzu Karpackim i w dolinach karpackich porywy wiatru do 80 km/h.

W niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju opady deszczu. Temperatura maksymalna przeważnie od 5 do 9 st., jedynie na południowym wschodzie wyższa, od 9 do 11 st. Wiatr południowo-zachodni i zachodni, słaby i umiarkowany.

W sobotę w Warszawie zachmurzenie duże. Opady deszczu. Temperatura maksymalna 6 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. W nocy zachmurzenie duże. Opady deszczu. Temperatura minimalna 3 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy. W niedzielę zachmurzenie duże. Opady deszczu. Temperatura maksymalna 7 st. Wiatr słaby, zachodni.

PAP/RIRM

drukuj