Najmłodsi uczniowie wracają do szkół
Od poniedziałku 18 stycznia dzieci uczęszczające do klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych wrócą do nauki stacjonarnej. W szkołach będą mogły odbywać się praktyki zawodowe, konkursy i zajęcia sportowe.
Już za 5 dni dla dzieci z najmłodszych klas zadzwonią szkolne dzwonki. Lekcje dla uczniów szkół podstawowych i specjalnych mają odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym.
– W tej chwili przede wszystkim chodzi o to, żeby ograniczyć kontakt uczniów ze sobą, żeby nauczyciele także mieli ograniczony kontakt. Uczniowie z danej klasy będą w jednej sali lekcyjnej. Ograniczony został kontakt z innymi klasami w szkole i w przestrzeni publicznej – zaznaczyła Beata Pietruszka, podlaski kurator oświaty.
Obowiązkowe będzie zasłanianie nosa i ust, częste mycie rąk mydłem oraz częste wietrzenie sal. Zalecenia mają być elastyczne dla dyrektorów placówek. To oni podejmują ostateczne decyzje, jak w praktyce chronić bezpieczeństwo dzieci.
– To są wytyczne i zalecenia, które dyrektorzy stosują w miarę swoich możliwości. Są różne szkoły, są różne warunki. W zdecydowanej większości przypadków będzie je można zastosować w 100 procentach – wskazał prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Zgodnie z podpisanym w czwartek przez prof. Przemysława Czarnka rozporządzeniem od poniedziałku do szkół wrócą zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w szkoleniu zawodowym. Ponadto w każdej szkole będą odbywały się zajęcia świetlicowe. Dyrektorzy wciąż mogą organizować konsultacje dla ósmoklasistów i maturzystów.
– Jest możliwość organizowania konsultacji indywidualnych i w grupach do pięciu osób dla klas ósmych i klas maturalnych. Dobrze, żeby nauczyciele i dyrektorzy z tej możliwości korzystali, bo kontakt bezpośredni ucznia z nauczycielem jest bardzo ważny – wskazał minister.
💬 Minister @CzarnekP: – Od poniedziałku, 18 stycznia do trybu stacjonarnego wracają praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym. Dla uczniów klas maturalnych i klas 8 dyrektorzy szkół będą mogli organizować konsultacje stacjonarnie w szkołach, w małych grupach lub indywidualnie. pic.twitter.com/Atg4cAqymK
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) January 14, 2021
Szkoły będą mogły także organizować olimpiady, konkursy i turnieje w placówkach.
– Dajemy także możliwość realizacji szkolenia sportowego w szkołach i oddziałach sportowych oraz w szkołach i oddziałach mistrzostwa sportowego – dodał prof. Przemysław Czarnek.
Tymczasem od poniedziałku 11 stycznia w całej Polsce trwają dobrowolne testy przesiewowe na obecność koronawirusa dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół.
– Tak, żeby przed przyjściem dzieci do szkoły te osoby zostały przebadane – podkreślił Paweł Buczko, p.o. Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
Minister @CzarnekP: – Od 11.01 trwa testowanie nauczycieli Mamy informacje z @GIS_gov, że w trakcie 3 dni akcji wymazy pobrano od 80 tys. osób. Wyniki otrzymało 60 tys. z nich. Pozytywny test na obecność koronawirusa miały 1133 osoby, tj. 2 proc. wszystkich wyników badań. pic.twitter.com/d7yATwgVCC
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) January 14, 2021
Do testów zgłosiło się 165 tysięcy osób. Badania potrwają do jutra. Nauczyciele będą szczepieni w grupie pierwszej. Zapisy nauczycieli na szczepienia rozpoczną się dopiero na przełomie marca i kwietnia 2021 roku.
TV Trwam News