fot. flickr.com

Nadchodzą przelotne deszcze i burze

Jak podaje IMGW, Europa północna i środkowa będzie w zasięgu niżu znad Skandynawii z układem frontów atmosferycznych. Nad pozostałym obszarem kontynentu dominować będą wyże. Przez Polskę, z zachodu na wschód, przemieszczać się będzie zatoka z chłodnym frontem atmosferycznym, związana ze wspomnianym niżem.

Po przejściu frontu, od zachodu rozbuduje się klin Wyżu Azorskiego. Wschodnia Polska pozostanie w upalnym powietrzu zwrotnikowym, nad zachodnią zacznie napływać powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1005 hPa i będzie rosło.

W piątek w województwach zachodnich zachmurzenie przeważnie umiarkowane, miejscami duże z przelotnym deszczem. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu oraz burze, miejscami gwałtowne, z opadami gradu, ulewami i silnymi porywami wiatru. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm, a na Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Małopolsce i Podkarpaciu do 40 mm. Temperatura maksymalna od 24 st. na zachodzie i nad morzem do 33 st. na Mazowszu i Podlasiu. Wiatr na ogół umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków południowych i zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 85 km/h.

W nocy z piątku na sobotę na północnym zachodzie kraju zachmurzenie na ogół umiarkowane i tam bez opadów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu, a w województwach wschodnich także burze, lokalnie możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm. Na Śląsku Opolskim i Górnym przejściowo zachmurzenie całkowite i tam jednostajne opady deszczu o natężeniu umiarkowanym; prognozowana wysokość opadów do 25 mm. Temperatura minimalna od 15 st. do 19 st., 20 st.: chłodniej na Pogórzu Karpackim, w kotlinach sudeckich oraz miejscami na Ziemi Lubuskiej: od 12 st. do 14 st. Wiatr na ogół słaby, zmienny, tylko na wybrzeżu zachodnim umiarkowany, w czasie burz silniejszy. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h. W sobotę na południowym zachodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane i tam bez opadów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opadami deszczu oraz na południowym wschodzie i miejscami na wybrzeżu burzami. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm. Temperatura maksymalna od 20°C na Suwalszczyźnie do 26 st. na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku; chłodniej na Podhalu: 18 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni, na wschodzie słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W Warszawie w piątek zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Przelotne opady deszczu i burze. Możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów do 40 mm. Temperatura maksymalna około 33 st. Wiatr na ogół umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków południowych. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 85 km/h. W Warszawie w nocy z piątku na sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna około 17 st. Wiatr umiarkowany, południowo-wschodni. W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna około 22 st. Wiatr przeważnie słaby, południowo-zachodni.

PAP/RIRM

drukuj