(fot. PAP)

Nadal potrzebna pomoc dla ofiar klęski głodu w Rogu Afryki

Mija rok od ogłoszenia klęski głodu w Rogu Afryki – przypomina UNICEF. Choć organizacji udało się pomóc milionom dzieci w Somalii, Etiopii i Kenii wciąż prawie 900 tys. dzieci mieszkających w tych krajach cierpi z powodu niedożywienia. 

Jak przypomina UNICEF,  rok temu kryzys humanitarny w Rogu Afryki osiągnął swój punkt kulminacyjny. ONZ ogłosiła wtedy klęskę głodu w dwóch regionach na południu Somalii.

Do poprawy sytuacji przyczyniła się pomoc, która napłynęła z całego świata oraz wyczekiwane opady deszczu. Jednak kryzys w Rogu Afryki wciąż trwa. W Somalii, Etiopii i Kenii pomocy potrzebuje 8 mln osób.

Jak powiedział dyrektor regionalny UNICEF w Afryce Południowej i Wschodniej Elhadj As Sy, mimo iż dotarliśmy z pomocą do milionów dzieci i ich rodzin, wciąż wiele z nich czeka na nasze wsparcie. To był, i nadal jest, kryzys, w którym najbardziej cierpią dzieci.

2,5 mln ludzi, czyli jedna trzecia populacji Somalii, potrzebuje natychmiastowej pomocy. W południowych regionach tego najbardziej dotkniętego klęską humanitarną kraju jedno na pięcioro dzieci cierpi na ostre, zagrażające życiu, niedożywienie. W Kenii 2,2 mln, a w Etiopii aż 3,2 mln ludzi pilnie oczekuje na pomoc humanitarną. Prawie 900 tys. dzieci mieszkających z tych krajów cierpi z powodu niedożywienia.

Na kontynuację pomocy Somalii, Kenii i Etiopii UNICEF potrzeba nadal 273 mln dolarów. Do tej pory zebrano tylko 33 proc. potrzebnych środków
W ubiegłym roku darczyńcy przekazali UNICEF ponad 396 mln dolarów na rzecz ofiar klęski głodu i suszy w Rogu Afryki. Dzięki temu organizacja znacznie rozszerzyła swoje działania pomocowe w Somalii, Kenii, Etiopii i Dżibuti, czyli tam gdzie na pomoc humanitarną oczekiwało ponad 13 mln osób.
UNICEF Polska zebrał do tej pory ponad 2 mln zł dla potrzebujących dzieci w Rogu Afryki. Organizacja nadal prowadzi zbiórkę na ten cel.

drukuj