fot. PAP/EPA

Na Ukrainie nie ustaje rosyjski ostrzał celów cywilnych

Wojna ukraińsko-rosyjska trwa już 139 dni. Nie ustaje ostrzał artyleryjski ze strony Rosji. Liczba ofiar rośnie.

Ofiar śmiertelnych z każdym dniem jest coraz więcej. W bombardowanych miastach trwa usuwanie gruzu z nadzieją, że być może są pod nimi ocalali.

– Przedwczoraj rosyjscy terroryści zaatakowali dwa budynki mieszkalne. W tej chwili wiadomo, że zginęło 31 osób. Dziewięć zostało uratowanych – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Mowa o mieście Czasiw Jar. Od czasu opublikowania nagrania pod gruzami znaleziono jeszcze trzy ciała. W ostatnim czasie brutalnie atakowany jest również Charków.

– Kolejny pocisk uderzył w budynek mieszkalny – jeden blok został całkowicie zniszczony. Rano okupanci ostrzelali z artylerii rakietowej dzielnice Saltiv i Kijów. Zginęło pięć osób – oznajmił ukraiński przywódca.

Pociskami trafiony został też rejon Odessy. W obwodzie donieckim i na terytorium obwodu ługańskiego trwają zacięte walki.

Prezydent USA w swoim nagraniu ostro skrytykował decyzję o odesłaniu do Niemiec (mimo obowiązujących sankcji wobec Rosji) serwisowanej w Kanadzie turbiny do rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1. W związku z tą sprawą ambasador Kanady wezwany został do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Kijowie.

– Nie chodzi tylko o jakąś turbinę „Nord Stream”, której Kanada nie powinna, ale w rzeczywistości zdecydowała się przekazać Rosji. Chodzi o wspólne zasady. Jeśli terrorystyczne państwo może korzystać z takiego wyjątku, to na jakie wyjątki będzie mogło liczyć jutro lub pojutrze? – zwrócił uwagę Wołodymyr Zełenski.

Tymczasem Stany Zjednoczone przekazały informację, że Iran dostarczy rosyjskiej armii bezzałogowe statki powietrzne.

„Nasz wywiad wskazuje, że rząd irański przygotowuje się do dostarczenia Rosji nawet kilkuset dronów, w tym bezzałogowych samolotów bojowych, w bardzo krótkim czasie” – poinformował doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan.

Zgodnie z informacjami Iran ma również przeprowadzić szkolenia dla żołnierzy rosyjskich z obsługi tych dronów. Pierwsze spotkanie miało się rozpocząć już na początku lipca. Tymczasem w Czechach otwarto wystawę zniszczonego przez wojska ukraińskie rosyjskiego sprzętu wojskowego. Minutą ciszy uczczono też ofiary rosyjskiej agresji. Wystawę w Pradze można oglądać do 24 lipca.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl