Na świecie pogorszyła się sytuacja związana z respektowaniem wolności religii

Ponad 62 procent światowej populacji żyje w krajach, gdzie dochodzi do naruszania wolności religijnej. To prawie pięć miliardów ludzi. Tak wynika z najnowszego raportu o wolności religijnej, opublikowanego przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W raporcie przedstawionym przez PKWP wskazano, że do naruszeń wolności religijnej dochodzi w 61 ze 196 krajów. W 28 krajach występują prześladowania, a w 33 dochodzi do dyskryminacji.

Ponadto od roku 2021 w 40 krajach ludzie zostali zabici lub uprowadzeni z powodu wiary, a w 34 zaatakowano lub uszkodzono miejsca kultu. Najtrudniejsza sytuacja jest w Nikaragui, Chinach, Korei Północnej, Indiach, Pakistanie, Bangladeszu i Nigerii.

Ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, zwrócił uwagę, że w kilkudziesięciu krajach sytuacja dotycząca wolności religijnej uległa pogorszeniu.

– Żyjemy w świecie, który mówi bardzo dużo o wolności człowieka (jest to niemalże apoteoza tej wolności), a z drugiej strony w wielu rejonach świata – jak słyszeliśmy – podstawowe prawo człowieka, jakim jest prawo do wyznawania tej religii, którą uznał za prawdziwą (o czym mówi św. Jan Paweł II), staje się w wielu miejscach świata zagrożone. Porażające dane, że w 47 krajach sytuacja się pogorszyła, a tylko w dziewięciu uległa częściowej lub znacznej poprawie – zaznaczył duchowny.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie przedstawia raporty dotyczące wolności religijnej już od przeszło 20 lat. Ukazują się one co dwa lata. Ostatni zaprezentowano w 2021 roku.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl