PAP/Rafał Guz

Na repatriację z Kazachstanu oczekuje 7 tys. Polaków. Prezydencki minister: Chcemy przyspieszyć ten proces

Proces repatriacji Polaków z Kazachstanu nie jest zakończony. Na powrót do ojczyzny oczekuje około 7 tys. osób. Chcemy przyspieszyć ten proces. To będzie jedno z wyzwań do końca kadencji prezydenta Andrzeja Dudy – powiedział dziś prezydencki minister Andrzej Dera.

Andrzej Dera w Programie Trzecim Polskiego Radia został zapytany o proces repatriacji Polaków z Kazachstanu.

„Nie jest on zakończony. W tej chwili oczekuje około 7 tys. Polaków, którzy chcą wrócić do Polski. W ostatnich latach nastąpiło przyspieszenie całej procedury i przejazdu Polaków, którzy mieszkają w Kazachstanie, do Polski” – powiedział prezydencki minister.

Poinformował przy tym, że w kancelarii prezydenta trwają prace nad tym, aby jak najwięcej Polaków, którzy wyrażają taką chęć, wróciło do ojczyzny.

„Mam nadzieję, że do końca prezydentury Andrzeja Dudy uda się znaczną część tych osób przywieźć do Polski. To będzie jedno z wyzwań do końca kadencji prezydenta” – zaznaczył.

Andrzej Dera powiedział, że trwają nad tym prace zarówno koncepcyjne, jak i ustawowe.

„Pracujemy w tej chwili nad sposobem, aby przyśpieszyć ten proces i aby jak najwięcej Polaków wróciło do naszej ojczyzny” – wskazał prezydencki minister.

Od 2002 r. 2 maja obchodzony jest m.in. Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto państwowe ustanowione zostało przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP. W ten sposób uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej. 2 maja maja obchodzony jest również Dzień Flagi RP, który ustanowiono w 2004 roku.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl