fot. Monika Bilska

Na Górnym Śląsku trwa 14. edycja akcji „Podaruj znicz na Kresy”

Na Górnym Śląsku trwa 14. edycja akcji „Podaruj znicz na Kresy”. W ramach akcji zbierane są znicze, które 1 i 2 listopada zapłoną na zapomnianych grobach na Kresach Wschodnich. Zbiórkę prowadzą m.in. uczniowie, parafie i wspólnoty. Na kresowych mogiłach postawią je działacze polonijni, harcerze i uczniowie polskich szkół.

Inicjatywa obejmuje swoim zasięgiem m.in. mogiły w Samborze, Drohobyczu, Stryju, Łanowicach, Chmielnickim, Żytomierzu oraz we Lwowie.

Ks. Leszek Kryża, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, podkreślił, że inicjatywa to wspaniała lekcja patriotyzmu.

– To jest dotknięcie losu konkretnego człowieka. Często bywam za wschodnią granicą i to w różnych krajach, i ilekroć tam jestem, staram się również pójść na cmentarz. Kiedy widzę polskie nazwiska z datami narodzin i śmierci, zawsze wyobrażam sobie, jaka ogromna historia życia tego człowieka gdzieś tam między tymi datami się rozegrała. Pomyślałem, że piękne jest to, kiedy my tutaj w Polsce o nich pamiętamy, tym bardziej, że przecież nie mają tam już swoich rodzin, bliskich. Nie mają nikogo, kto by o nich pamiętał – powiedział ks. Leszek Kryża.

Akcja potrwa do 20 października. Osoby, które chcą ją wesprzeć, mogą przesyłać znicze do siedziby Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Katowicach. W poprzednich latach w ramach inicjatywy udało się zebrać kilkadziesiąt tysięcy zniczy.

RIRM

drukuj