MSZ zaniepokojone po doniesieniach o podsłuchach niemieckiego wywiadu w Austrii

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło zaniepokojenie po doniesieniach austriackich mediów ws. stosowania podsłuchów przez niemiecki wywiad. Dziennik „Der Standard” napisał, że Federalna Służba Wywiadowcza (BND) inwigilowała od końca lat 90. szereg instytucji i firm.

Na liście figurują m.in. urząd kanclerski oraz ministerstwa, jak też mające swą siedzibę w Wiedniu agendy ONZ i ambasady szeregu państw, w tym Polski.

Jeśli te informacje są prawdziwe, to podważają zaufanie w stosunkach między członkami Unii Europejskiej i NATO – powiedział dyrektor biura prasowego MSZ Artur Lompart. MSZ ma nadzieję, że ta sprawa zostanie szybko wyjaśniona.

– W chwili obecnej czekamy na wyjaśnienia strony austriackiej. Liczymy na to, że ta sprawa zostanie jak najszybciej wyjaśniona, dlatego że jeżeli te doniesienia są prawdziwe, to nie budzi to zaufania wśród państw, które są członkami UE czy NATO – wskazał Artur Lompart.

Łącznie BND miała inwigilować w Austrii 2 tys. numerów telefonów stacjonarnych, komórkowych, faksów i adresów e-mail.

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen oraz austriacki kanclerz Sebastian Kurz zażądali od Niemiec pełnego wyjaśnienia sprawy. [czytaj więcej]

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl