fot. PAP/EPA

MSZ Ukrainy w reakcji na wypowiedzi premiera Węgier: Nie handlujemy swoim terytorium i suwerennością

Nie wiemy, jak to wygląda w przypadku Węgier, ale my nie handlujemy ani swoim terytorium, ani suwerennością państwa – oświadczył w środę rzecznik ukraińskiego MSZ, Ołeh Nikołenko, odnosząc się do wypowiedzi premiera Węgier Viktora Orbana. Szef rządu w Budapeszcie wezwał dzień wcześniej Zachód do zawarcia porozumienia z Rosją w celu zakończenia wojny na Ukrainie.

„Świat też nie będzie handlował (terytorium i niezależnością naszego kraju), a rosyjskie władze – kogokolwiek by nie angażowały do roli swoich publicznych adwokatów – z pewnością poniosą odpowiedzialność za całe zło wyrządzone Ukraińcom” – zapewnił Nikołenko w komentarzu opublikowanym na Facebooku.

Rzecznik MSZ przyznał, że Orban już długo nie wyrażał podobnych opinii, co było dla strony ukraińskiej pewnym zaskoczeniem.

„Nawet zaczęliśmy mieć wątpliwości dotyczące utrzymania (przez Orbana) jego dotychczasowego (w ocenie Kijowa prorosyjskiego – PAP) stanowiska” – dodał przedstawiciel resortu dyplomacji.

Należy osiągnąć porozumienie z Rosją w sprawie nowej architektury bezpieczeństwa, aby zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo i suwerenność, ale nie członkostwo w NATO – powiedział we wtorek Orban w długim wywiadzie z amerykańskim dziennikarzem Tuckerem Carlsonem.

„Nie możemy sobie pozwolić na przekształcenie długiej granicy między Rosją a Ukrainą w granicę NATO. Oznaczałoby to natychmiastową wojnę, niebezpieczeństwo dla nas wszystkich, nawet dla Waszyngtonu” – stwierdził Orban.

„Osobiście uważam, że bez włączenia Rosjan do europejskiej architektury bezpieczeństwa nie możemy zapewnić bezpieczeństwa obywatelom Europy” – dodał.

W ocenie szefa węgierskiego rządu Budapeszt stara się utrzymywać racjonalne stosunki z Moskwą, zwłaszcza w dziedzinie gospodarki i energetyki.

Według Orbana zwycięstwo Ukrainy na polu bitwy nie jest możliwe, ponieważ ostatecznie znaczenie ma liczba żołnierzy, a w tym aspekcie Rosjanie posiadają ogromną przewagę i nie można liczyć na to, że się poddadzą. Premier Węgier przyznał również, że doprowadzenie do pokoju zależy od decyzji administracji w Waszyngtonie, ponieważ jeśli USA przestaną dostarczać Kijowowi pieniądze i uzbrojenie, konflikt się zakończy.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl